Digital transformation and technology adoption in maritime transportation: A study on port single window system
Deniz taşımacılığında dijital dönüşüm ve teknoloji kabulü: Liman tek pencere sistemi üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 869448
  2. Yazar: MERT HAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ALİ DEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Son yıllarda hızlı teknolojik gelişmelerin ve dijital dönüşümün etkisiyle gemi acentelerinde köklü bir değişim yaşanmaktadır. Ancak denizcilik sektöründe dijital dönüşümün gemi acenteleri üzerindeki etkisini inceleyen kapsamlı çalışmalar yapılmamıştır. Bu çalışmanın amacı, dijital dönüşümün gemi acentesi çalışanları üzerindeki etkisini incelemektir. Günümüze değin teknoloji kabulünü inceleyen pek çok model geliştirilmiştir. Bu çalışmada yeni teknolojilerin kullanım kabulünü incelemekte sıklıkla kullanılan Teknoloji Kabul Modelinden yararlanılmış olup araştırma modeline yeni değişkenler eklenerek entegre bir model kullanılmıştır. Bu kapsamda gemi acentelerinin son yıllarda günlük operasyonlarında sıklıkla kullanmakta olduğu Liman Tek Pencere Sisteminin kullanım kabulü incelenmiştir. Araştırma modelinde; algılanan fayda, algılanan kullanım kolaylığı, niyet, tutum, gerçek kullanım, değişime direnç, kolaylaştırıcı koşullar ve güvenlik değişkenlerine yer verilmiştir. Bunun yanı sıra, katılımcıların demografik özelliklerinin, Liman Tek Pencere sistemine etkisini ortaya koymak amacıyla demografik veriler de toplanmıştır. Araştırmada veriler Kocaeli'deki gemi acenteleri çalışanlarından anket yoluyla elde edilmiştir. 110 gemi acentesi çalışanından elde edilen veriler IBM SPSS 29.0.2.0 programıyla analiz edilmiştir. Araştırma modeli kapsamında geliştirilen hipotezler anket verileri doğrultusunda değerlendirilmiştir. Sonuç olarak; Çalışanların değişime direnç ve kolaylaştırıcı koşul değişkenlerinin kullanıma yönelik tutum üzerinde anlamlı bir farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Güvenlik değişkeninin ise kullanıma yönelik tutum üzerinde anlamlı bir farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma denizcilik alanında literatürdeki dijital dönüşüm çalışmalarının kapsamını genişletmekte olup bu sistemi tasarlayanlara yol gösterme niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, there has been a significant transformation in ship agencies due to rapid technological advancements and digitalization. However, comprehensive studies examining the impact of digital transformation on ship agencies in the maritime transport are lacking. The aim of this study is to investigate the impact of digital transformation on employees within ship agencies. Until now, numerous models have been developed to explore technology acceptance. In this study, the widely used Technology Acceptance Model (TAM) is employed to examine the acceptance of new technologies, with additional variables integrated into the research model. Within this scope, the acceptance of the Port Single Window System, frequently used in the daily operations of ship agencies in recent years, was examined. The research model includes variables such as perceived usefulness, perceived ease of use, intention, attitude, actual usage, resistance to change, facilitating conditions, and security. Additionally, demographic data were collected to assess the impact of participants' demographics on the Port Single Window System. Data for the study were obtained through surveys from ship agencies in Kocaeli province. The data collected from 110 ship agency employees were analyzed using IBM SPSS 29.0.2.0 software. Hypotheses developed within the research model were evaluated based on survey data. As a result, it was found that employees' resistance to change and facilitating condition variables significantly differed in terms of attitude towards usage. However, the security variable did not show a significant difference in attitude towards usage. This study contributes to expanding the scope of digital transformation studies in the maritime domain and provides guidance to those designing such systems.