Genç yetişkinlerde iyimserliğin mutluluk ve yaşam doyumu üzerindeki etkisinin incelenmesi
The effect of optimism on happiness and life satisfaction on young adults
- Tez No: 367982
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PERVİN NEDİM BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
İyimserlik, mutluluk ve yaşam doyumu pozitif psikolojinin önemli kavramları olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada iyimserliğin mutluluk ve yaşam doyumu üzerindeki etkililiğinin saptanması hedeflenmiştir. Araştırmanın katılımcılarını üniversite de öğrenim gören 394 (225 kadın/169 erkek) genç yetişkin oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak, Yaşam Doyumu Ölçeği, Yaşam Yönelimi Testi ve Oxford Mutluluk Ölçeği kullanılmıştır. Yaşam Doyumu Ölçeği olarak Diener ve arkadaşları tarafından 1985 yılında geliştirilen YDÖ“ The Satisfaction With Life Scale (SWLS)”kullanılmıştır. Diener ve arkadaşları orijinal çalışmada ölçeğin güvenirliğini Alpha = .87 olarak, ölçüt bağımlı geçerliğini ise. 82 olarak bulmuşlardır. İyimserlik düzeyinin belirlenmesinde kullanılan Yaşam Yönelimi Testi, bireylerin yaşama bakış açısını belirlemek amacıyla, Scheiver ve Carver (1985) tarafından geliştirilmiştir. Yaşam Yönelimi Testi'nin Türkçe'ye uyarlaması Aydın ve Tezer (1991) tarafından yapılmıştır. Ölçeğin Tükçe formunun rapor edilen iç tutarlılık katsayısı 0,72; dört hafta süreli test-tekrar test güvenirlik katsayısı ise 0,77 bulunmuştur. Oxford Mutluluk Ölçeği Hills ve Argyle tarafından geliştirilmiştir. Oxford Mutluluk Ölçeği'nin (OMÖ) Türk üniversite öğrencilerinden oluşan bir örneklemde geçerlilik ve güvenilirliğinin incelenmesini Doğan ve Sapmaz(2012) yapmıştır. Elde edilen veriler değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlar (Sayı, Yüzde, Ortalama, Standart sapma) kullanılmıştır. Niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki grup arasındaki farkı t-testi, ikiden fazla grup durumunda parametrelerin gruplararası karşılaştırmalarında Tek yönlü (One way) ANOVA testi ve farklılığa neden olan grubun tespitinde Tukey Post Hoc testi kullanılmıştır.Araştırmanın bağımlı ve bağımsız değişkenleri arasındaki ilişkiyi Pearson korelasyon analizi, etki ise regresyon analizi ile test edilmiştir. Elde edilen bulgular %95 güven aralığında %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular iyimserliğin, mutluluk ve yaşam doyumu ile pozitif yönde ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Yaş, cinsiyet, medeni durum ve öğrenim gördüğü sınıf değişkenleri mutluluk düzeyini ve yaşam doyumunu etkilerken; bu değişkenlerin iyimserlik üzerinde etki sahibi olmadıkları görülmektedir. Kardeş sayısı ve babanın öğrenim durumunun ise iyimserlik düzeyine etki ettiği görülmüştür. Bu bulgular doğrultusunda daha sağlıklı bir yaşam açısından olumlu kavramları araştırmanın önemi büyük olmasına rağmen literatürde, psikolojik iyi olma, mutluluk ve yaşam doyumu gibi faktörleri ele alan çalışmaların azlığı dikkat çekmektedir. Böylelikle, ilgili çalışmalar arttırılarak karşılaştırılabilir bilgi toplanılması gereklilik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Optimism, happiness and life satisfaction are considered as the important concepts of positive psychology. In this study, it was aimed to determine the effectiveness of optimism on happiness and life satisfaction. The participants were 394 (225 female /169 male) consisted of young adults. For data collection, the Life Satisfaction Scale, Life Orientation Test and Oxford Happiness Questionnaire were used. The Satisfaction with Life Scale ( SWLS ) which is developed by Diener and his colleagues in 1985 was used. Diener et al calculated the scale validity as Alpha=0.87, and the criterion based reliability as .82 in their original study. Life OrientationTest is used in measuring the optimism level that has been developed by Scheiver and Carr(1985). The Turkish adaptation of the Life Orientation Test was done by Aydın and Tezer (1991). The internal reliability constant of the Turkish version is 0.72, the reliability constant of the 4-week repeated test is 0,77. The Oxford Happiness Questionnaire was developed by Hills and Argyle. Doğan and Sapmaz (2012) researched its validity and reliability on a sample of Turkish students. While the obtained data were being evaluated, descriptive statistical methods (Number, Percentage, Mean, and Standard Deviation) were used. In comparing the quantitative data, t-test was used to compare the difference between two groups. In comparing parameters for more than two groups, One way ANOVA Test, and in determining the differentiating group, Tukey Post Hoc test was used. The Pearson Correlation was used to test the relationship between the dependent and independent variable, and the effect was tested with regression analysis. The findings were evaluated at a 95% confidence interval, with a significance level of 5%. The findings in this research showed that optimism, happiness and life satisfaction are positively associated. The variables such as age, gender, marital status and the grade level of the students affect the level of happiness and life satisfaction but they are not seem to have an impact on optimism. Number of siblings and father's education status has been effective on the level of optimism. Findings show that, although studying positive concepts are very important for healthier life, there are a few studies on optimism, happiness and life satisfaction in the litreture. Thus many researches must be done on these concepts so that the result could be compared with these findings.