Avustralya basınında Çanakkale Deniz Muharebesi
The Dardanelles Naval Battle in the Australian press
  1. Tez No: 869463
  2. Yazar: TALHA AĞYAR ALTUNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER BİLGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu çalışmada Türk milletinin tarihteki en önemli başarılarından biri olan“Çanakkale Deniz Muharebeleri'nin Avustralya Basınındaki”yansımaları ele alınmıştır. Bütün dünyanın yenilmez dediği İtilaf Devletleri Deniz Kuvvetleri'ne karşı Türk ordusu özellikle Almanların da yardımıyla büyük bir başarı kazanmıştır. Tarihe“Destanlaşan Çanakkale”olarak geçen bu savaşta Türk ordusu kendisinden beklenmeyen bir mücadele örneği göstermiştir. Karadeniz Hadisesi olarak bilinen olay sonucunda Ekim 1914 sonunda savaşa girmek zorunda kalan Osmanlı Devleti, yaklaşık 10 ay boyunca Çanakkale Cephesi'nde İtilaf Kuvvetleri'ne karşı mücadele etmek durumunda kalmıştır. İngiliz, Fransız ve Rus ordularından oluşan İtilaf Kuvvetleri 1914 Kasım ayında Çanakkale Boğazı önüne gelerek boğazı abluka altına almıştır. Türk orduları Goeben ve Breslau isimli iki Alman savaş gemisi ile boğazları korumaya çalışmıştır. Çanakkale Deniz Muharebeleri'nde en çetin savaş 18 Mart 1915 tarihinde gerçekleşmiştir. 56 parçadan oluşan Müttefik donanması Çanakkale Boğazı'nı geçmek için büyük bir çaba sarf etmiş olsa da birçok gemisini kaybederek geri çekilmiştir. Böylece Çanakkale Deniz Muharebeleri Türk ordusunun başarısıyla sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study investigates the reflections of the Dardanelles Naval Battles, one of the most significant successes of the Turkish nation in history, in the Australian Press. The Turkish Army achieved a great success especially with the help of the Germans against the naval forces of the Entente, worldwide known as invincible. In this war, which went down in history as“Legendary Çanakkale”, the Turkish army showed an example of unexpected struggle. Forced to enter the war as a result of the Black Sea Incident, the Ottoman Empire battled against the Allies (Allied forces) on the Çanakkale (Dardanelles) front for almost 10 months. The Allied forces, consisting of the British, French and Russian armies, appeared in the Dardanelles in November 1914 and blockaded the strait. The Turkish armies endeavored to protect the straits together with the two German battleships named Goeben and Breslau. The fiercest battle in the Dardanelles Naval Battles took place on 18 March 1915. Even though the Allied Navy, consisting of 56 warships, made a tremendous effort to force the Dardanelles, it finally retreated as a consequence of losing many of its battleships. Thus, the Dardanelles Naval Battles ended with the success of the Turkish army.