Çanakkale Muharebelerinin Avustralya basınındaki yeri
The reflections of the Gallipoli Campaign in the Australian press
  1. Tez No: 278555
  2. Yazar: EMİNE BOL YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çanakkale, Birinci Dünya Savaşı'nın en önemli cephelerinden birisidir. Çanakkale muharebeleri ile ilgili Türk ve batı kaynaklarına göre şimdiye kadar çok çalışma yapılmasına rağmen, Avustralya kaynaklarına göre yapılan araştırmalar oldukça sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı, Çanakkale muharebelerinin, Avustralya basınında yerini ortaya çıkarmaktır. Araştırma konumuz Çanakkale muharebelerinin başlamasından sona ermesine kadar süreci kapsamaktadır. Araştırmamızda kullandığımız kaynaklar söz konusu dönemde yayınlanan bir kısım Avustralya gazeteleridir.
Özet (Çeviri)
Gallipoli is the one of the most important fronts in the First World War. Although up until now there have been many studies on the Gallipoli Campaign in Turkish and Western resources, there are limited number of research on Australian resources. My objective in this study is to put forward the reflections of the Gallipoli Campaign found in the Australian press. Our topic covers the period from the beginning of the Gallipoli Campaign to the end of the campaign. Our sources are the actual Australian newspapers from the war period.