Klinik eğitim sürecinde reflektif uygulamaların tıp fakültesi öğrencilerinin klinik karar verme yeterliklerinin gelişimine etkisi
The effect of reflective practices in the clinical education process on the development of clinical decision-making competencies of Medical faculty students
- Tez No: 869466
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM SARIKAYA, DOÇ. DR. SİNEM YILDIZ İNANICI, PROF. DR. YEŞİM ŞENOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışma ile Tıp Fakültesi 5. Sınıf Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Stajı çekirdek hastalıkları konusunda klinik karar verebilme becerilerinin geliştirilmesinde refleksiyon uygulamalarının etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada öncelikle tüm öğrencilerin refleksiyon becerileri geçerli ve güvenilir olan“Reflektif Düşünme Düzeyi Belirleme Ölçeği”ve“Klinik Karar Verme Ölçeği”ile değerlendirildi. Daha sonra öğrenciler müdahale ve kontrol grubu olarak ikiye ayrıldı, kontrol grubana standart eğitim öğretim yöntemleriyle klinik uygulamalı eğitim verildi. Müdahale grubuna ise refleksiyon eğitiminin ardından eğitici ile birlikte reflektif vaka tartışmaları yapıldı ve öğrencilerin olguya dayalı klinik karar verme yeterlikleri değerlendirildi. Daha sonra her iki grubun yapılandırılmış sözlü sınavları klinik karar verme formu ile değerlendirilerek yapıldı. Öğrencilerden bu uygulama ile ilgili geri bildirimleri alındı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the effect of reflection practices on the development of clinical decision-making skills regarding core diseases of the 5th Year Ear, Nose, Throat and Head and Neck Surgery Intern at the Faculty of Medicine. Materials and Methods: In this study, first of all, the reflection skills of all students were evaluated with the valid and reliable“Reflective Thinking Level Determination Scale”and“Clinical Decision Making Scale”. Then, the students were divided into two groups: intervention and control groups, and the control group was given clinical practical training using standard education and training methods. For the intervention group, after the reflection training, reflective case discussions were held with the trainer and the students' case-based clinical decision-making competencies were evaluated. Then, structured oral exams of both groups were evaluated using a clinical decision-making form. Feedback was received from students regarding this application.