III. Selim döneminde nizam kavramının dönüşümü
Transformation of the concept of nizam during the reign of Selim III
  1. Tez No: 869473
  2. Yazar: SELMAN AKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma ile III. Selim döneminde nizam kavramının dönüşümü incelenmiştir. Böylelikle, nizam kavramı üzerinden III. Selim döneminin siyasi düşünce yapısı anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla öncelikle III. Selim'den önce kavramın hangi anlamlarda kullanıldığına değinilmiş ve Nizam-ı Cedid programını tanıtmak, savunmak veya programın eksik yönlerine işaret etmek üzere yazılan metinlerden yararlanılmıştır. Yeniliğin nasıl meşrulaştırıldığı ve nizam kavramının dönüşümünün neyi gösterdiği sorgulanmaktadır. Bu amaçla kavram tarihi metodundan faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the transformation of the concept of nizam (order) in the period of Selim III. As such, it seeks to understand the political thought of the the period of Selim III through the concept of nizam. For this purpose, first of all, it refers to the connotations of the concept Selim III, and makes use of the texts written to introduce, defend, or point out the shortcomings of the Nizam-ı Cedid program. The thesis questions how innovation is legitimized and what the transformation of the concept of order indicates. For this purpose, it benefits from the conceptual history method.