Türkiye'de maliye politikalarının dönemsel analizi
Periodical analysis of fiscal policies in Turkey
  1. Tez No: 869480
  2. Yazar: LOKMAN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE UZUNALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Sosyal politikaların belirlenmesinde ve ekonomik kararların işlerlik kazanmasında büyük öneme sahip olan maliye politikalarının etkileri hem ülkelere hem de dönemlere göre farklılık göstermektedir. Nitekim devlet yönetimleri, ekonomik istikrarın sağlanması ve özellikle kriz dönemlerinde ortaya çıkan olumsuzlukları en aza indirmeyi amaçlayarak maliye politikalarında değişiklikler yapmaktadır. Genellikle vergi teşvikleri veya yeni vergi türlerinin yürürlüğe konulması, iç veya dış borçlanma yoluna gidilmesi, kamu harcamalarının arttırılması, iç tasarrufun arttırılması, ihracatın arttırılması ya da ithalatın azaltılmasına yönelik düzenlemelerin yapılması maliye politikalarının da değiştiğini yansıtmaktadır. Literatür taraması ve resmi istatistiki verilerden yararlanılarak hazırlanan bu araştırmada Türkiye'de 1923 yılından günümüze kadar uygulanan maliye politikaları araştırılmış, tercih edilen maliye politikaları arasındaki benzerlikler ve farklılıklar karşılaştırmalı analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda Türkiye'de uygulanan maliye politikalarının bütçe açıklarının finansmanında uzun vadede olumlu etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The effects of fiscal policies, which have a great importance in determining social policies and making economic decisions effective, vary according to both countries and periods. So and so, state governments make changes in their fiscal policies with the aim of ensuring economic stabilisation and minimizing the negativities that emerge especially during crisis periods. Generally, introducing tax incentives or new tax types, resorting to internal or external borrowing, increasing public expenditures, increasing domestic savings, making regulations to increase exports or reduce imports reflect changes in fiscal policies as well. In this research, prepared using the literature review method and official statistical data, the fiscal policies implemented in Turkey from 1923 to the present were researched, and the similarities and differences between the preferred fiscal policies were comparatively analyzed. is intended to be revealed. As a result of the research, it was determined that the fiscal policies implemented in Turkey had a positive effect on the financing of budget deficits in the long term.