Gelişmekte olan ülkelerin iktisat politikası amaçları: Türkiye örneği
Economic policy objectives of those developing countries: The case of Turkey
- Tez No: 434450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Türkiye, Cumhuriyetle birlikte başlattığı kalkınma hamlesiyle zorlu aşamalardan geçmiş ve bu aşamaların her birinde çözüm noktasında çeşitli iktisat politikalarını hayata geçirmiştir. 2000'li yıllara kadar fiyatlar ve döviz odaklı olan iktisat politikaları dönemsel olarak olumlu sonuçlar doğurmakla birlikte Türk parasının kıymetini koruma noktasında beklenen sonuçları üretememiştir. Bu dönemlerde de yüksek enflasyon rakamları sürekli olarak ekonominin en büyük sorunu olmuş ve iktisadi kalkınma anlamında da engel teşkil etmiştir. Ancak bu durum 2000'lere gelindiğinde değişmeye başlamış ve enflasyon hedeflemesine geçildikten sonra enflasyon oranları tek hanelere düşürülebilmiştir. Uygulanan para ve maliye politikalarında sabit kur ve baskılı fiyatlar belirli bir süre sonra patlak vermiş ve hedeflere ulaşamama noktasında yaşanan sıkıntıların gerekçesi olarak görülmüştür. Dalgalı kur politikasına geçildikten sonraki dönemde ise dövize arz aracılığıyla müdahaleler gündeme gelmiş ancak bu müdahalelerde döviz rezervi ile sınırlı kalmıştır. Nakit kaynaklarının ekonominin kendi içerisinde üretilmesinden ziyade dış kaynaklı olması da ayrı bir tehdit unsuru olarak kendini göstermiş, vergi politikalarında ise tek seferlik vergilerle kaynak sağlanmasının getirdiği sorunlar henüz giderilememiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey, with a history of challenging stage of development spurt that began with the Republic and of these stages has implemented various economic policies for solving each point. Priceuntil the 2000s and currency-driven economic policies that did not produce the expected results on the value of the Turkish currency, although the protection point periodically produce positive results. In this period of high inflation was the biggest problem of the continuous economic development in terms of the economy and has also been an obstacle. However, this situation began to change when the 2000's and after the introduction of inflation targeting could be reduced to single-digit inflation rates. Applied fixed exchange rate in monetary and fiscal policy and the printed price were seen as the reason that the problem of lack of Access to the point that erupted after a certain time and destination. In the period after the introduction of floating exchange rate policy interventions have come through the agenda, but was limited by the supply of foreign currency reserves in foreign Exchange intervention. Own cash resources generated in the economy also showed yourself to be outsourced, rather than as a separate threat, provided the source is brought in tax policy with a one-time tax issues are not yet resolved.