Gastroenterolojik hastalıklarda görülen deri bulguları
Skin findings observed in gastroenterological diseases
- Tez No: 869502
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN KIRTAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş ve Amaç: Gastroenterolojik hastalıklarda deri, mukoza, saç ve tırnak tutulumu sonucu çeşitli deri bulguları ortaya çıkar. Bu deri bulgularının tanısını koymak ilaç reaksiyonları, enfeksiyonlar, primer hastalığın deri tutulumu sebebiyle zordur. Gastroenterolojik hastalıklarda görülen deri bulguları ile ilgili yeterli çalışma yoktur. Bu çalışmada gastroenterolojik hastalıklarda görülen deri bulgularının ne sıklıkta olduğunun tespit edilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18-94 yaş aralığında gastroenterolojik hastalık tanısı almış olup deri bulgusu olan 207 hasta dâhil edildi. Gastroenterolojik hastalık tanısı almış olan hastalar, gastroenteroloji servisinde konsulte edildi. Bu hastaların oralgenital mukoza, saç ve tırnakları da içeren ayrıntılı dermatolojik muayenesi yapıldı. Hastalar arasında vücut derisinde eritem, papül, püstül vb. döküntüsü olan hastalar tespit edildi. Bu hastaların yaşı, cinsiyeti, mevcut hastalıkları, mevcut hastalığın süresi, mevcut hastalığı ile ilgili aldığı ilaçlar, derideki lezyonun yeri, özelliği, süresi, deri lezyonu ile ilgili semptom ve deri lezyonunun tanısı tespit edilerek not edildi. Hastalık tanısında anamnez, dermatolojik muayene, nativ preparat, yara kültürü, histopatolojik inceleme gibi tanı yöntemleri kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan 207 hastanın yaş ortalaması ve standart sapması 54,30±18,75 idi. Dermatolojik muayene sonucunda; en sık görülen bulgular kaşıntı (%60,38), renk değişiklikleri (%56,52), generalize kserozis kutis (%45,41), hiperkeratotik değişiklikler (% 43,47), bakteriyel-fungal-viral enfeksiyonlar (% 35,26) olarak tespit edildi. Hastaların deri bulgusu tanısı en sık anamnez ve fizik muayene ile tespit edildi. Hastaların mevcut hastalıkları içinde en sık Pankreas hastalıkları (%26,09) onu takiben Hepatobiliyer hastalıklar (%23,67), Karaciğer sirozu (%19,81), GİS malignitesi (%16,43) ve İnflamatuvar Barsak Hastalıkları (%8,21) gelmekteydi. Sonuç: Yetişkin gastroenteroloji kliniklerinde düzenli dermatolojik muayene tanısal ve tedavi problemlerini çözmede yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: In gastroenterological diseases, various skin findings occur as a result of skin, mucosa, hair and nail involvement. Diagnosing these skin findings is difficult due to drug reactions, infections, and skin involvement of the primary disease. There are no sufficient studies on skin findings seen in gastroenterological diseases. This study aimed to determine the frequency of skin findings seen in gastroenterological diseases. Materials and Methods: İn this study, 207 patients between the ages of 18-97 who were diagnosed with gastroenterological disease and had skin findings were included. Patients diagnosed with gastroenterological disease were consulted in the gastroenterology service. These patients underwent detailed dermatological examination, including oral-genital mucosa, hair and nails. Among the patients, erythema, papules, pustules, etc. on the body skin are observed. The age, gender, existing diseases of these patients, duration of the current disease, medications taken for the current disease, location, characteristics, duration of the skin lesion, symptoms related to the skin lesion, and diagnosis of the skin lesion were determined and noted. Diagnostic methods such as anamnesis, dermatological examination, native preparation, wound culture, and histopathological examination were used to diagnose the disease. Results: The mean age and standard deviation of the 207 patients participating in the study were 54.30±18,75. As a result of dermatological examination; The most common findings are itching (60,38% ), color changes (56,52%), generalized xerosis cutis (45,41%), hyperkeratotic changes (43,47%), bacterial-fungal-viral infections (35,26%). It was determined as 2). The diagnosis of the patients' skin findings was most often determined by anamnesis and physical examination. Among the patients' existing diseases, the most common are Pancreatic diseases (26,09%), followed by Hepatobiliary diseases (23,67%), Liver cirrhosis (19,81%), GIT malignancy (16,43%) and Inflammatory Bowel Diseases (8,21%). was coming. Conclusion: Regular dermatological examination in adult gastroenterology clinics can help solve diagnostic and treatment problems.