Sanat eserlerinin provenans araştırmasında arşiv belgelerinin belirleyiciliği
The decisiveness of archive documents for provenance research of works of art
  1. Tez No: 869523
  2. Yazar: GİZEM TELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ANAMERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arşiv, Bilgi ve Belge Yönetimi, Archive, Information and Records Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Sanat eserlerinin özellikle zengin ve soylu çevrelerde bir statü haline gelmesiyle, sadece ünlü ressamlara resim sipariş etmek için değil, hayatta olmayan ressamların resimlerini de satın almak için yarışan koleksiyonerler, sanat eserlerine ciddi paralar ödeyerek sahip olmaya çalışmışlardır. Böylece sanat eserlerinin sadece estetik için değil, bir yatırım malzemesi olarak da ticaretinin yapılması sebebiyle pahasının belirlenmesinde sorunlar meydana çıkmış ve alıcılar bu çok değerli eserlerin orijinalliğinden emin olmak istemişlerdir. Her sanat eseri, oluşturulduğu tarihten günümüze kadar gelen bir hikâye taşımaktadır. Sanat eserleri yasal olarak bağış, miras veya satın alma yoluyla el değiştirmektedir. Yasa dışı olarak el değiştirilen yani çalınan, kaçırılan sanat eserleri de vardır. Bir sanat eserinin orijinal olması ne kadar önemliyse sahibinin, onu yasal yollarla elde ettiğini kanıtlaması da o kadar önemlidir. Eserin şimdiki sahibi, eseri yasal yollarla edindiğini kanıtlayamazsa eser üzerinde başka hak iddia edenler çıktığında kendini ve eseri savunamayacaktır. Bu yüzden sanat eseriyle ilgili saklanan her türlü bilgi ve belge büyük önem taşımaktadır. Bu belgeler, satın alma veya bağış evrakları, envanter kayıtları veya eserin satın alındığı sergiye dair afiş, broşür gibi belgeler olabilir. Belgelerin dışında eserin kendisi, kullanılan boya/pigment, teknik, tablonun çerçevesi, tuvalin arka yüzünde bulunan yazılar, etiketler, damgalar, eserdeki imzalar, eserin orijinalliğini belirlemeye yardımcı olacak ipuçları içerebilmektedir. Bu yüzden bir sanat eserinin orijinalliğini ispat etmek için yapılan provenans araştırması sırasında sanat eseri arşivlerinden yararlanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
As works of art has became a status, especially in rich and noble circles, collectors competed not only to order paintings from famous painters but also to buy paintings of deceased painters, trying to acquire works of art by paying serious amounts of money. Thus, problems arose in determining the value of works of art, as they were traded not only for aesthetics but also as investment materials, and buyers wanted to be sure of the originality of these very valuable works. Every work of art carries a story from the time it was created until today. Artworks are circulated legally through donation, inheritance, or purchase. There are also works of art that are illegally exchanged, that is, stolen or smuggled. Just as it is important for a work of art to be original, it is also important for its owner to prove that he/she obtained it legally. If the current owner of the work cannot prove that he acquired the work legally, he will not be able to defend himself and the work if there are other claimants on the work. Therefore, all kinds of information and documents stored about the work of art are of great importance. These documents may be purchase or donation documents, inventory records, or documents such as posters and brochures regarding the exhibition for which the work was purchased. Apart from the documents, the work itself, the paint/pigment used, the technique, the frame of the painting, the writings on the back of the canvas, labels, stamps, and signatures on the work may contain clues that will help determine the originality of the work. Therefore, when doing provenance research to prove the originality of a work of art, art archives should be used. Therefore, artwork archives should be used during provenance research to prove the originality of an artwork.