Nft teknolojisinin dijital sanatın gelişimine etkisi
The impact of Nft technology on the evolution ofdigital art
  1. Tez No: 886364
  2. Yazar: KHANSA MOKHLES MOHAMAD YASEEN MOHAMAD YASEEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL BATUR ÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu tez, değiştirilemez tokenlerin (NFT) dijital sanat alanındaki etkisini araştırarak bunların farklı dijital sanat yönlerindeki dönüştürücü etkilerini incelemektedir. Tez öncelikle dijital sanata genel bir bakışla başlayarak söz konusu meselenin tarihsel bağlamını araştırmakta, özelliklerini belirlemekte ve geleneksel ve çevrimiçi sanat piyasalarındaki zorlukları vurgulamaktadır. Ayrıca somut olmayan doğası ile kaynak ve mülkiyetin belirlenmesi için sağlam mekanizmaların olmamasından dolayı dijital sanatın karşılaştığı kısıtlamalara da odaklanmaktadır. Sonrasında tez, NFT ve blok zinciri teknolojisini derinlemesine inceleyerek temel prensiplerini, işlevlerini ve dijital sanat üzerindeki etkilerini ayrıntılı bir şekilde analiz etmektedir. Buna göre, NFT'lerin dijital sanat endüstrisinde dijital olarak doğrulanabilir mülkiyet, teklik, biriciklik ve kaynak sağlayıcı niteliğiyle bir devrim yarattığı ortaya koyulmaya çalışılmaktadır. NFT teknolojisinin etkisini değerlendirmek için tez, NFT teknolojisinin ortaya çıkmasından önce ve sonra dijital sanat alanında deneyime sahip sekiz dijital sanatçıyla yapılan deneysel bir araştırmayı içermektedir. Bu görüşmeler NFT'leri sanatsal süreçlerine entegre eden sanatçıların deneyimlerini ve bakış açılarını vurgulamaktadır. Sonuçlar, NFT teknolojisinin sağladığı fırsat ve zorluklar ile dijital sanatın önceki zorluklarını nasıl ele aldığını göstermektedir. Ayrıca blok zinciri teknolojisi ve NFT'lerle ilgili ahlaki endişeler de çalışmadaki bir diğer önemli tartışma konusudur. Sonuç olarak bu tez, NFT teknolojisinin dijital sanatın gelişiminde büyük bir etkisi olduğunu göstermektedir. NFT'lerin bu alandaki uzun vadeli zorlukları nasıl ele aldığını açıklayarak sanatçılar için dijital sanat eserlerini oluşturma, sergileme, dağıtma ve gelir elde etme konusunda yeni yollar sunmaktadır. Bu araştırma, teknoloji ve sanat arasında gelişen ilişkinin anlaşılmasına katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the impact of non-fungible tokens (NFTs) in the digital art field. The thesis examines the transformative effects of NFTs in various aspects of digital art. The thesis begins with a general overview of digital art, explores its historical context, identifies its characteristics, and emphasizes the challenges in traditional and online art markets. It also focuses on the limitations faced by digital art due to its intangible nature and the lack of robust mechanisms for determining ownership and provenance. Subsequently, the thesis delves deeply into NFTs and Blockchain technology, analyzing their fundamental principles, functions, and detailed effects on digital art. It investigates how NFTs have revolutionized the digital art industry by providing digitally verifiable ownership, rarity, and provenance. To assess the impact of NFT technology, the thesis includes an experimental research conducted with eight digital artists who have experience in the digital art field before and after the emergence of NFTs. These interviews highlight the experiences and perspectives of artists who have integrated NFTs into their artistic processes. The results demonstrate the opportunities and challenges provided by NFT technology and how it addresses previous difficulties in digital art. Additionally, ethical concerns related to Blockchain technology and NFTs are discussed. In conclusion, this thesis demonstrates the significant impact of NFT technology on the development of digital art. It explains how NFTs address long-standing challenges in this field and presents new ways for artists to create, exhibit, distribute, and monetize digital artworks. This research contributes to our understanding of the evolving relationship between technology and art.