The role of business intelligence in international competitiveness of companies
Ticari istihbaratın firmaların uluslararası rekabetçiliğindeki rolü
  1. Tez No: 869543
  2. Yazar: ESMA AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ALİ YÜLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tezin amacı ticari istihbaratın şirketlerin uluslararası rekabet gücü üzerindeki rolünü incelemektir. Tüm şirketlerin rekabet edebilirlik düzeylerine bağlı olarak belirli ekonomik koşulları vardır. Şirketlerin sahip oldukları rekabet gücü sayesinde bir ülkenin gelişmişlik düzeyi arttırılabilir dahası ülkenin kaderi dahi değiştirilebilir. Firmalar tüm pazarlarda yoğun bir rekabetle karşı karşıyadır ve bu hiper-rekabet pazar koşullarında ayakta kalabilmek için rekabet stratejileri geliştirmeleri gerekmektedir. Her şirket farklı bir ekonomik güce sahiptir ve bu güç ancak firmaların rekabetçiliğinin tetiklenmesiyle artabilir. Bu çalışma, ticari istihbaratın şirketlerin uluslararası rekabetçiliğindeki rolünü incelemeye yöneliktir. Bu çalışmayla ticari istihbaratın şirketlerin uluslararası rekabet gücündeki rolü ve ilişkisi Porter'ın Beş Güç Analizi ve Jenerik Stratejileri perspektifi üzerinden incelenecektir. Niteliksel ve Betimsel Analiz yöntemiyle çalışılacak olan bu tez, literatür ve ikincil kaynaklar aracılığıyla araştırılacaktır. Sonuç olarak tez, ticari istihbarat ve rekabetçilik arasındaki ilişkiyi analiz ederek ticari istihbarat yöntemlerinin rekabet edebilirliğe olan etkisini Porter'ın Beş Güç Analizi ve Jenerik Stratejileri bağlamında inceleyecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the role of Business Intelligence (Competitive Intelligence) on the international competitiveness of companies. All companies have certain economic conditions that are contingent upon their level of competitiveness. Only through the competitiveness of companies can the level of development of a country be increased and even the fate of a country be changed. Companies face intense competition in all markets and need to develop competitive strategies to survive in these hyper-competitive market conditions. Each company possesses a distinct economic strength, which can be enhanced and sustained through its competitiveness. This study will examine the role and relationship of Business Intelligence in the international competitiveness of companies from the perspective of Porter's Five Competitiveness Framework and General Strategies. This is a descriptive study to examine the role of business intelligence in the international competitiveness of companies. This qualitative and descriptive analysis examines the competitiveness of companies through a literature review and secondary sources within the scope of business intelligence and the five forces method. This thesis examines the relationship between business intelligence and competitiveness, attempting to examine the impact of business intelligence on competitiveness in the context of Porter's Five Competitive Forces Analysis and its Generic Strategies.