II. Meşrutiyet Dönemi evlilik kurumu
Marriage institution in the Second Constitutional Monarchy Period
- Tez No: 869544
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA KIRKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez içerisinde ilk çağ uygarlıklarından başlayarak, Türk Devletleri ve ilerleyen süreçle Osmanlı Devleti'ndeki kadına ve evlilik kurumuna bakış açısı ve bu sürecin gösterdiği değişim incelenmiştir. İlk çağlardan itibaren evlilik hususunda kadına verilmiş olan bazı anayasal haklara değinilmiş, 1917 Hukuk- Aile Kararnamesi'ne kadar bu anayasal süreç tez içerisinde aktarılmıştır. Kadına karşı bakış açısının değişim gösterdiği bu süreçlerle birlikte, bu dönemler içerisinde evlilik ile ilgili tartışılan bazı konular, boşanma ile ilgili yapılan değişiklikler, kadına verilen bazı haklar araştırılmıştır. Bu dönemler içerisinde II.Meşrutiyet süreci, bu sürecin kadına ve evlilik kurumuna getirmiş olduğu değişimleri de detaylıca incelenerek, tez içerisinde aktarılmıştır. II. Meşrutiyet döneminin getirmiş olduğu özgürlük havası ile birlikte yayınlanan 1917 Hukuk-ı Aile Kararnamesi, kadına evlilik hususunda bazı haklar tanımış, çok uzun ömürlü olmasa da dönemin değişimini gözler önüne sermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the perspective of women and the institution of marriage in the Ottoman Empire, starting from the first age civilizations, the Turkish States and the progressive process and the changes in this process have been examined. Some of the constitutional rights granted to women regarding marriage since the early ages have been mentioned, and this constitutional process until the Law-Family Decree of 1917 has been conveyed in the thesis. Along with these processes in which the perspective on women changed, some of the issues discussed about marriage, changes made regarding divorce, and some rights granted to women during these periods were investigated. Within these periods, the Constitutional Monarchy II period and the changes this process brought to women and the institution of marriage were also examined in detail and conveyed in the thesis. The 1917 Decree on Laws and Family Laws, which was published with the air of freedom brought by the Constitutional Monarchy II period, granted some rights to women in terms of marriage, and although it did not last very long, it revealed the changes of the period.