Polikistik over sendromu olan hastalardafenotiplere göre klomifen sitrat tedavisine direncinkarşılaştırılması
In patients with polycystic ovarian syndromecomparison of resistance to clomifene citrate treatment according to phenotypes
- Tez No: 869546
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT EKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: İnfertilite polikliniğine başvuran, PKOS tanısı olan ve ek bir infertilite sebebi olmayan hastalarda 4 PKOS fenotipine göre klomifen sitrat ile ovulasyon indüksiyonu tedavisine direnç arasında bir fark olup olmadığının araştırılması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya katılan kadınlar (n=100) hiperandrojenizm, ultrasonda polikistik over görünümü, ovulatuar disfonksiyon varlığı kriterlerine göre 4 fenotipe ayrıldı. Hastaların yaş, VKİ, bel çevresi, kalça çevresi, bel-kalça oranı vb. antropometrik ölçümler kaydedildi. Adetin 3. Günü ve 8 saat açlığı takiben FSH, LH, prolaktin, TSH, total testosteron, açlık kan şekeri, insülin, HOMA-IR, HDL, LDL, trigliserit ölçümleri yapıldı. Gruplar arasında başlıca tedavi direnci varlığı karşılaştırıldı. Ayrıca, hastaların rutin takiplerinde bakılmakta olan lipit profili, hormon profili, AKŞ, insülin ve HOMA-IR değerleri gibi biyokimyasal parametreleri de gruplar arasında karşılaştırılarak hem fenotipler arası farklılıklar hem de tedavi direnci ile olan ilişkileri değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların %26'sında tedaviye direnç saptandı. Fenotipler arasında tedavi direnci açısından anlamlı fark olmasa da A fenotipinde dikkat çekici bir direnç fazlalığı saptandı. Direnç gösteren ve tedaviye yanıt veren hastalar arasındaki karşılaştırmada dirençli grupta VKİ, bel-kalça oranı, LH, LH/FSH, AKŞ, insülin, HOMA-IR, HDL, LDL, trigliserit, total testosteron ve FG skorları daha yüksek saptandı. Sonuç: PKOS'lu infertil hastalarda A fenotipindeki direnç fazlalığı dikkati çekse de fenotiplere göre klomifen sitrat ile ovulasyon indüksiyonu tedavisine direnç arasında anlamlı bir ilişki kurulamamıştır. Dirençli hastalarda VKİ, bel-kalça oranı, LH, LH/FSH, AKŞ, insülin, HOMA-IR, HDL, LDL, trigliserit, total testosteron ve FG skorları tedaviye yanıt veren hastalara göre daha yüksek saptandığından bu parametreler tedavi başarısı öngörüsünde kullanılabileceği gibi tedavi direnci olan hastalarda metabolik sendrom açısından artmış risk lehine de değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate whether there is a difference between the resistance to ovulation induction treatment with clomiphene citrate according to 4 PCOS phenotypes in patients with PCOS and no additional cause of infertility who applied to infertility outpatient clinic. Materials and Methods: Women (n=100) were divided into 4 phenotypes according to the criteria of hyperandrogenism, polycystic ovary appearance on ultrasound and presence of ovulatory dysfunction. Anthropometric measurements such as age, BMI, waist circumference, hip circumference, waist-to-hip ratio, etc. were recorded. FSH, LH, prolactin, TSH, total testosterone, fasting blood glucose, insulin, HOMA-IR, HDL, LDL, triglycerides were measured on the 3rd day of menstruation and after 8 hours of fasting. The presence of major treatment resistance was compared between the groups. In addition, biochemical parameters such as lipid profile, hormone profile, FBS, insulin and HOMA-IR values, which are routinely monitored in the routine follow-up of the patients, were also compared between the groups to evaluate both the differences between phenotypes and their relationship with treatment resistance. Results: Treatment resistance was detected in 26% of the patients who participated in the study. Although there was no significant difference between phenotypes in terms of treatment resistance, a remarkable excess of resistance was found in phenotype A. In the comparison between resistant and treatment-responsive patients, BMI, waist-to-hip ratio, LH, LH/FSH, FSG, insulin, HOMA-IR, HDL, LDL, triglycerides, total testosterone and FG scores were higher in the resistant group. Conclusion: In infertile patients with PCOS, although the excess resistance in phenotype A is noteworthy, no significant relationship was established between resistance to clomiphene citrate and ovulation induction treatment according to phenotypes. Since BMI, waist-to-hip ratio, LH, LH/FSH, LH/FSH, ACS, insulin, HOMA-IR, HDL, LDL, triglycerides, total testosterone and FG scores were found to be higher in resistant patients compared to treatment-responsive patients, these parameters can be used in predicting treatment success and can also be evaluated in favor of increased risk for metabolic syndrome in patients with treatment resistance.