Baristalığın X, Y ve Z kuşaklarına göre algılanan imaj farklılıkları
Differences in perceived image of baristas a case of X, Y and Z generation
  1. Tez No: 869545
  2. Yazar: SÜLEYMAN TARIK SADIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULYA MÜRTEZA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Sosyoloji, Gastronomy and Culinary Arts, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, baristaların algılanan imajlarının X, Y ve Z kuşaklarına göre ölçülüp farklılıklarının ortaya konulması ve mukayese edilmesi yoluyla tanımlamaktır. Bu anlamda mevcut çalışmada imaj kavramı, kavram olarak kahve ve baristalık mesleği, X, Y ve Z kuşaklarının özellikleri ve farkları ele alınmıştır. Araştırmanın örneklemini Kuşadası'nda yaşayan halk oluşturmaktadır. 422 kişiye uygulanan anket, 19 ifadeden oluşmaktadır. Elde edilen ifadedeler paket program ile analiz edilmiştir. Analizler sonucunda X, Y ve Z Kuşaklarından elde edilen faktörler farklılık göstermektedir. Çalışmaya ek olarak, baristaların algılanan imajlarının katılımcıların eğitim düzeylerine göre farkı ölçülerek analiz edilmiştir. Sonuç olarak, baristaların algılanan imajlarının X, Y ve Z Kuşaklarına göre ve katılımcıların eğitim düzeylerine göre farklılık gösterdiği ortaya konulmuştur. Katılımcılara 'Daha önce bir coffeeshopta (kahve dükkanı) bulundunuz mu?' sorusu katılımcılara yöneltilmiştir. Soruya ''Hayır'' cevabı veren kişiler değerlendirilmeye alınmamıştır. Böylelikle araştırma için 389 anket değerlendirmeye alınmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Algılanan İmaj, Kuşak Kavramı, Barista.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify and compare the perceived image of baristas among Generation X, Y, and Z. The concept of image, coffee as a concept and the barista profession, the characteristics and differences of Generation X, Y, and Z are examined. The sample consists of the people living in Kuşadası. A questionnaire with 19 statements was applied to 422 people. The obtained statements were analyzed using a package program. Analyses revealed that the factors obtained from Generation X, Y, and Z differ. Additionally, the perceived image of baristas was measured and analyzed according to the participants' education levels. Results show that the perceived image of baristas differs according to Generation X, Y, and Z and the participants' education levels. Participants were asked if they had ever been in a coffeeshop. Those who answered“No”were not evaluated. Thus, 389 questionnaires were evaluated. KEYWORDS: Perceived Image, Concept of Generations, Barista.