Elde periferik sinir yaralanmalarında sanal gerçeklik temelli hareket tedavisinin etkinliği
Effectiveness of virtual reality-based movement therapy in hand peripheral nerve injuries
  1. Tez No: 869548
  2. Yazar: SERKAN KABLANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİME ILGIN SADE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Elde Periferik Sinir Yaralanmalarında Sanal Gerçeklik Temelli Hareket Tedavisinin Etkinliği Amaç: Bu çalışmada elde periferik sinir yaralanmalı hastalara uygulanan sanal gerçeklik temelli hareket tedavisinin (SGTHT) ağrı, duyu, kavrama kuvveti, aktivite katılım düzeyi, üst ekstremite fonksiyonları ve bireylerin yaşam kalitesi üzerine olan etkisini belirlemek amaçlandı. Yöntem: Bu randomize kontrollü çalışmaya 15 Ocak- 01 Temmuz 2023 tarihleri arasında 42 elde periferik sinir yaralanmalı hasta dahil edildi. Hastalar çalışma grubuna (n=21) ve kontrol grubuna (n=21) randomize olarak atandı. Her iki grup kliniğimizde 6 hafta süresince, haftada 5 gün/60 dakika olmak üzere toplam 30 seans tedavi programına alındı. Çalışma grubuna kontrol grubundan farklı olarak 6 hafta süresince, haftada 5 gün/40 dakika rutin konvansiyonel el rehabilitasyon programlarına ilave olarak haftada 5 gün/20 dakika SGTHT programı uygulandı. Hastaların üst ekstremite ağrı şiddeti Görsel Anolog Skalası (GAS), duyu eşiği Semmes Weinstein Monofilament Testi (SWMT) 5 monofilamanlı versiyonu, el kavrama kuvveti Jamar Dinamometre, aktivite katılım ilişkisi düzeyi Quick DASH (Kol, Omuz ve El Sorunları Hızlı Anketi) ve Duruöz El İndeksi (DEİ), üst ekstremite fonksiyonelliği Jebsen Taylor El Fonksiyon Testi (JTEFT), sağlıkla ilgili yaşam kalitesi 5 Boyutlu Avrupa Yaşam Kalitesi Ölçeği-Euroqol Skalası (EQ-5D-3L) ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya yaş medyanı 37 (25,75-49,5) olan toplam 42 hasta katıldı.
Özet (Çeviri)
Effectiveness of Virtual Reality-Based Movement Therapy in Hand Peripheral Nerve Injuries Objective: This study aimed to determine the effect of virtual reality based movement therapy (VRMT) applied to patients with hand peripheral nerve injuries on pain, sensation, grip strength, activity participation level, upper extremity functions and quality of life of individuals. Method: Forty-two patients with hand peripheral nerve injuries were included in this randomized controlled study between January 15, 2023 and July 01, 2023. Patients were randomly assigned to the study group (n = 21) and the control group (n = 21). Both groups were attended a total 30 sessions, 5 days/60 minutes per week for 6 weeks, of treatment program in our clinic. Unlike the control group, study group was attended a 5 days/20 minutes per week of VRMT program in addition to a 5 days/40 minutes per week of routine conventional hand rehabilitation programs for 6 weeks. Patient's upper extremity pain intensity by Visual Analogue Scale (VAS), sensory threshold by Semmes Weinstein Monofilament Test (SWMT) (5-filament kit), hand grip strength by Jamar Dynamometer, activity participation relationship level by Quick DASH (Quick Questionnaire for Arm, Shoulder and Hand Problems) and Duruoz Hand Index (DHI), upper extremity functionality by Jebsen Taylor Hand Function Test (JTHFT), and health-related quality of life by 5-Dimensional European Quality of Life (Euroqol) Scale (EQ-5D-3L) were assessed. Results: A total of 42 patients with a median age of 37 (Interquartile range: 25.75-49.5) included in the study.