Iğdır ve çevre iller kırsalından ığdır kent merkezine göçü etkileyen faktörlerin analizi
Analysis of factors affecting migration from Iğdır and surrounding provinces rural to Iğdır city center
- Tez No: 869553
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KAZIM KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Ziraat, Sociology, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
Kırsal bölgeler, kapitalist gelişmeye karşı alternatif üretici konumda bulunmaktadır. Kırsaldan kent merkezlerine göç ile birlikte tarım üreticileri tüketici konuma gelerek, kapitalist gelişmenin tekelleşmesini daha da hızlandırmaktadırlar. Kent merkezlerine yapılan göçleri etkileyen faktörlerin belirlenerek, kırsal bölgelerde göçün hafifletilmesi ve tersine göç olgusunun oluşturulması büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle tez çalışmasında Iğdır'a yapılan göçleri etkileyen başlıca faktörlerin nitel ve nicel araştırma yöntemleri olan karma yöntem kullanılarak anket ve yarı yapılandırılmış soru formları hazırlanarak tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada kullanılan veriler, kartopu tekniği yöntemine göre belirlenen ve araştırmacı tarafından yüz yüze yapılan 454 anketten elde edilmiştir. Verilerin istatistiki analizleri Ki-kare, Betimsel İstatistik, Sınıflandırma Metodu, Diskriminant Analizi ve Yapı Matrisi yöntemleri ile yapılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre Iğdır bölgesi ve yakın çevre kırsalının itici etkenleri arasında tarımın iklime bağlı olması, yüksek tarımsal girdi maliyetleri ve yetersiz sulama, köydeki yaşam zorlukları, temel ihtiyaçların (su, eğitim, sağlık, ulaşım, internet vb.) yetersizliği, sosyal yaşamdaki yetersizlikler, iç çekişmeler (gruplar arasındaki kavgalar), bireyci girişimden uzak aile üyeleri ile ortak ekonomik kazanç gibi durumlar tespit edilmiştir. Kent merkezinin çekici etkenleri arasında ise alışveriş merkezlerinin olması, sosyokültürel etkinliklerin varlığı, sportif faaliyetler, güvenlik unsurları, istihdam olanakları, ılıman iklim ve sulu tarım vb. olarak belirlenmiştir. Iğdır kırsalından kent merkezine göçün önlenebilmesi için kırsal bölgelerde sulu tarıma geçilmesi, tarımsal girdi maliyetlerinin düşürülmesi, temel ihtiyaçların (su, eğitim, sağlık, ulaşım, internet vb.) temini, istihdam ve barınma imkânların iyileştirilmesine ilave olarak kırsal bölgelere doğal gaz ulaştırılmasının gerekli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rural regions are in an alternative producer position against capitalist development. With the migration from rural to urban centers, agricultural producers become consumers, further accelerating the monopolization of capitalist development. It is of great importance to determine the factors affecting migration to urban centers, to alleviate migration in rural areas and to create the phenomenon of reverse migration. For this reason, in the thesis study, it was aimed to determine the main factors affecting migration to Iğdır by preparing surveys and semi-structured questionnaires using mixed method, which is qualitative and quantitative research methods. The data used in the study was obtained from 454 surveys determined according to the snowball technique method and conducted face to face by the researcher. Statistical analyzes of the data were made using Chi-square, Descriptive Statistics, Classification Method, Discriminant Analysis and Structure Matrix methods. According to the results of the study, the driving factors of the Iğdır region and the surrounding countryside include the dependence of agriculture on climate, high agricultural input costs and insufficient irrigation, life difficulties in the village, insufficiency of basic needs (water, education, health, transportation, internet, etc.), inadequacies in social life, Situations such as internal conflicts (fights between groups) and joint economic gain with family members who are far from individualistic initiative have been identified. Among the attractive factors of the city center are the presence of shopping malls, the presence of sociocultural activities, sports activities, security elements, employment opportunities, temperate climate and irrigated agriculture, etc. It was determined as. It is concluded that in order to prevent migration from Iğdır rural to the city center, it is necessary to switch to irrigated agriculture in rural areas, reduce agricultural input costs, provide basic needs (water, education, health, transportation, internet, etc.), improve employment and housing opportunities, as well as deliver natural gas to rural areas. has been reached.