DÜŞÜK OVER REZERVLİ KADINLARDA İSKEMİMODİFİYE ALBUMİN SEVİYESİNİN ÖLÇÜMÜ İLEOKSİDATİF STRESS DÜZEYİNİN ARAŞTIRILMASI
A RESEARCH OF OXIDATIVE STRESS LEVEL BY MODIFIED ALBUMIN LEVEL IN WOMEN WITH DIMINISHED OVARIAN RESERVE
  1. Tez No: 869554
  2. Yazar: NAZAN KAPICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜZEYYEN GÜLNUR ÖZAKŞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Düşük Over Rezervli Kadınlarda İskemi Modifiye Albumin Seviyesinin Ölçümü İle Oksidatif Stres Düzeyinin Araştırılması Düşük over rezervinin (DOR) etiyolojisi hala tam olarak anlaşılamamıştır. DOR gelişiminde yaş, otoimmünite, genetik, idiyopati, iyatrojenez ve oksidatif stres gibi birçok faktör rol oynamaktadır. Amaç: DOR tanısı almış olan kadınlarda, iskemi modifiye albüminin (IMA) folikül sıvılarındaki düzeyini ölçmeyi ve DOR ile ilişkisini araştırmayı amaçlamaktayız. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada DOR (n=40) ve erkek faktörlü infertilite kontrol grubu (n:40) oluşturuldu. Gruplar arasında natural tiyol (NT), total tiyol (TT), disülfit, NT/TT oranı, disülfit/NT oranı, disülfit/TT oranı ve İMA düzeyleri kıyaslandı. Bulgular: DOR'lu grupta serum NT, TT, NT/TT oranı anlamlı olarak yüksek iken, disülfit/NT, disülfit/TT düzeyi anlamlı olarak düşüktü (p0,05).
Özet (Çeviri)
The etiology of Diminished Ovarian Reserve (DOR) is still not fully understood. Many factors such as age, autoimmunity, genetics, idiopathy, iatrogenesis and oxidative stress play a role in the development of DOR. Objectives: We aim to measure the level of ischemia modified albumin (IMA) in follicular fluids in women diagnosed with DOR and investigate its relationship with DOR. Materials and Methods: In this study, DOR (n=40) and male factor infertility control group (n:40) were created. Natural thiol (NT), total thiol (TT), disulfide, NT/TT ratio, disulfide/NT ratio, disulfide/TT ratio and IMA levels were compared between the groups. Results: While serum NT, TT, NT/TT ratio was significantly higher in the DOR group, disulfide/NT, disulfide/TT levels were significantly lower (p0.05).