Farklı yüzey işlemleri uygulanan ti-base abutmentların zirkonyumla olan tutuculuğunun değerlendirilmesi
Evaluation of the retention of ti-base abutments with zirconium which applied with different surface treatments
- Tez No: 869557
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR USTA KUTLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Çalışmamın amacı; Ti-base (Titanyum base) abutment yüzeylerine uygulanan çeşitli yüzey işlemlerinin, rezin siman ile simante edilen implant destekli zirkonyum kronların tutuculuğu üzerindeki etkisini değerlendirmektir. 66 adet Ti-base abutment 6 gruba (n:11) ayrıldı. Ti-base abutmentlar analoglara vidalanarak torklandı. Silindir kalıplar içine basamak dışarıda kalacak şekilde polimetil metakrilata gömüldü. Ti-base abutmentlar yüzey işlemlerine göre kontrol grubu, alüminyum oksit tozu ile kumlama, asit uygulama, non termal atmosferik oksijen plazma uygulaması, Nd:YAG lazer uygulama ve Er:YAG lazer uygulama olarak 6 gruba ayrıldı. Farklı yüzey işlemlerinden sonra örneklerin yüzey morfolojisini değerlendirmek için SEM ile yüzey analizi yapıldı. CAD/CAM ile Ti-base abutmentlara uygun zirkonyum kronlar üretildi. Zirkonyum kronlara mesial ve distalden 1.4 mm genişliğinde delikler açıldı. Dual cure rezin siman ile yapıştırılan kronlardaki deliklerden 1 mm'lik güçlendirilmiş çelik tel geçirilerek pull out testi uygulandı. Pull out testinden sonra stereomikroskop cihazı ile analiz yapıldı ve siman ayrılma tipleri belirlendi. Veriler istatiksel olarak değerlendirildi. Kumlama işlemi uygulanan grubun tutuculuk değerlerinin ortalaması, kontrol grubu ve diğer tüm deney gruplarından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu bulunmuştur (p0.05) belirlenmiştir. Ti-base abutment yüzeyine uygulanan yüzey işlemleri arasında en yüksek bağlanma dayanım değeri kumlama grubunda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to analyze the impact of various surface treatments used on Ti-base (Titanium base) abutment surfaces for the retention of resin-cemented crowns supported by implants. A total of 66 Ti-base abutments were meticulously divided into six distinct groups, each comprising 11 samples, and categorized according to different surface treatments: sandblasting, acid application, oxygen plasma treatment, Nd:YAG laser application, and Er:YAG laser application. Surface analysis was performed with SEM to evaluate the surface morphology of the samples after different surface treatments. CAD/CAM was used to create zirconium crowns that are compatible with Ti-base abutments. 1.4 mm wide holes were drilled into the zirconia crowns mesially and distally. A pull out test was performed by passing a 1 mm reinforced steel wire through the holes in the crowns bonded with dual cure resin cement. All debonded specimens were analyzed using a stereomicroscope and failures were classified. The data was evaluated statistically. The average retention values of the sandblasting group were found to be statistically significantly higher than the control group and all other experimental groups (p0.05) in the average retention values between control, acid application, oxygen plasma, Nd:YAG and Er:YAG laser application. Among the surface treatments applied to the Ti-base abutment surface, the highest bond strength value was obtained in the sandblasting group.