Perfore akut apandisitte inflamatuar markerların tanısal değeri
Diagnostic value of inflammatory markers in perforated acute appendicitis
- Tez No: 869558
- Danışmanlar: PROF. DR. KORAY ATİLA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Genel Cerrahi, Biochemistry, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Akut apandisit hala en sık görülen akut batın nedenidir. Teşhisin gecikmesi durumunda, %35'e kadar morbidite artar ve bu gecikme perfore apandisite yol açabilir. Apandisitin doğal seyri belirsizdir ve perforasyona ilerlemesi önceden tahmin edilememektedir. Son verilere göre, antibiyotik tedavisi acil apendektomiye kıyasla akut apandisitin tedavisinde en az apendektomi kadar etkili bir yöntemdir. Görüntüleme ile iyi bir klinik değerlendirme sağlasa da perforasyonun daha güçlü kanıtlarla ispatı, gerekli durumlarda apandisitli hastaların ameliyatsız tedavi için seçilebilmesini sağlayacaktır. Bu nedenle perfore apandisiti biyomarkerlar aracılığı ile ayırabilmeyi ve bu sayede operasyon açısından uygun hasta seçimini ve operasyon öncesinde olası komplikasyonları ön görebilmeyi amaçladık. 20.07.2022-31.12.2023 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde akut apandisit nedeniyle opere edilen 180 hasta prospektif olarak incelendi. Preoperatif kanda bakılan biyomarkerlar tek ve çok değişkenli analizle değerlendirildi. Anlamlı çıkan parametrelere ROC Eğrisi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Acute appendicitis remains the most common cause of acute abdominal pain. Delay in diagnosis can lead to up to 35% increase in morbidity and this delay can result in perforated appendicitis. The natural course of appendicitis is uncertain and progression to perforation can not be predicted in advance. According to recent data, antibiotic treatment is as effective as emergency appendectomy in the treatment of acute appendicitis. Although imaging provides a good clinical assessment, proving perforation with stronger evidence will allow for the selection of non-surgical treatment in necessary cases for patients with appendicitis. Therefore, we aimed to differentiate perforated appendicitis through biomarkers and thus to select appropriate patients for surgery and to predict possible complications before surgery. Between 20.07.2022-31.12.2023, 180 patients operated for acute appendicitis at Dokuz Eylül University Hospital General Surgery Clinic were prospectively evaluated. Biomarkers examined in preoperative blood were evaluated by univariate and multivariate analysis. ROC Curve was applied to significant parameters.