Dört dikişli eversiyon: Yeni bir anastomoz tekniği (Deneysel çalışma)
  1. Tez No: 86956
  2. Yazar: TUĞRUL TURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu deneysel tez çalışmasında“dört dikişli eversiyon”(DDE) adı verilen yeni bir mikrovasküler anastomoz tekniği tarif edilmektedir. DDE iki basit ve iki matris dikiş olmak üzere 4 dikişle tamamlanan bir anastomoz tekniğidir. Bu çalışmada tekniğin detayları anlatılmakta ve 300 sıçan femoral arterinde uygulanmış 150 DDE ve 150 konvansiyonel anastomozun sonuçlan kıyaslanmaktadır. DDE tekniği 9 dikişli konvansiyonel anastomoz tekniği ile karşılaştırdığında; klinik, ve mikroskobik bulguları ile fazla sayıda anastomoz gereken olgularda iyi bir seçenek olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, a new technique of microvascular anastomosis is introduced. This technique is called“ eversion with four knots”( EFK) technique. EFK can be completed by two simple + two mattress sutures easier and faster than the conventional suture technique. Regarding the anastomosing time, oozing time, suture material usage and patency rates; 50 EFK anastomosis are compared with 150 conventional anastomosis in this study.