Deneysel amaçlı free flep çalışmalarında ven anastomozunu kolaylaştırıcı yeni bir teknik (Deneysel çalışma)
A New technique to ease vein anastomosis in experimental free flap studies
- Tez No: 86957
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM YORMUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Mikrocerrahi tıpta herhangi bir branşa özgü olmayan ileri ve ince bir tekniktir. Başlangıç zamanlarında mikrocerrahideki gelişmeler, yeni enstrümanların ortaya çıkması ve teknik ilerlemeye dayalı olmuştur. Günümüzde ise mikrocerrahi eğitimi, plastik cerrahi eğitiminin vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Mikrovasküler ven anastomozu, arter anastomozuna göre teknik olarak zordur. Esasında venöz anastomozlarda da arteriyel anastomozlardaki tekniğin aynısı kullanılır, ancak daha itinalı davranılır. İnce duvarlı venler, kalın duvarlı arterler gibi düşünülüp yapılacak aynı cerrahi hataları tolere edemezler. Dolayısıyla zihinsel konsantrasyonu en yüksek seviyede tutmak gerekir. Tüm önlemlere rağmen anastomozların venlerde daha fazladır. Bu çalışmada ven anastomozunu kolaylaştırmak amacıyla, deneysel olarak ratların femoral veni üzerinde, dalından yerleştirilen bir kateter yardımıyla mikrovasküler ven anastomozu yapılmıştır. Tekniğin detayları tanımlanmıştır. Sonuçlar“patency-rate”ve harcanan zamanın karşılaştırılması ile değerlendirilmiştir.“Patency rate”artışı gösterilmiş ve tekniğin avantajları tartışılmıştır. Bu teknik özellikle mikrocerrahiye yeni başlayan, tecrübesi az cerrahlar için oldukça elverişli olabilir. 36
Özet (Çeviri)
SUMMARY Microsurgery is a refinement in technique, not a specialty, with implications in many areas of medicine. The early advances in microsurgery were based on creative instrumentation and technical improvement. Currently the teaching of microsurgery is an essential part of any plastic surgery residency. The microvascular repair of small veins is technically difficult. Virtually the same anastomotic technique is used in venous anastomoses as in arterial repairs, but on a much more refined level. Thin walled veins cannot tolerate the same surgical abuse as though, thick walled arteries. So maximal mental concentration is mandatory. In this study, a new method using a catheter was studied experimentally in microvenous anastomoses of the femoral veins of the rats. The technique was described in detail. The results were evaluated by comparing the patency-rate and time-consuming. Improved patency rates were demonstrated and the advantages of the technique are discussed. The technique could be very useful in the anastomoses of small veins, particularly for the less experienced microsurgeon. 37