Tek bindirmeli örgülü kompozit malzemelerin darbe davranışının incelenmesi
The effect of the boundary conditions on the impact behaviors of stitched composite lap joints
- Tez No: 410033
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, kendinden dikişli cam elyaf takviyeli kompozit malzemelerin vakum destekli infüzyon metodu kullanılarak üretimi, plaka haline getirilmesi ve bu plakalardan üretilen bindirme numunelerinin darbe davranışlarının deneysel olarak incelenmesini kapsamaktadır. Bu kapsamda, üç farklı bindirme boyu (20, 40 ve 60 mm), iki farklı malzeme kalınlığı (1,7 mm ve 3,4 mm) üç farklı kalıp genişliği (40, 60 ve 80 mm) ve dört farklı darbe enerji seviyesi (5, 10, 15 ve 20 J) göz önüne alınmıştır. Bindirmelerde yapıştırıcı olarak Loctite 9461 A&B kullanılmıştır. Yapılan incelemeler sonunda, bindirme boyu ve kalıp genişliğinin kompozit malzemenin darbe davranışını önemli derecede etkilediği görülmüştür. Ayrıca, bindirme bağlantılı kompozit malzemelerin darbe deneyi sonunda meydana gelen hasar durumları da araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, manufacturing and impact behavior of stitched composite material reinforced glass fiber produced by using vacuum assisted resin infusion method are investigated experimentally. There lap joint length (20, 40 and 60 mm), two different thicknesses (1.7 mm and 3.4 mm), three different mold length (40, 60 and 80 mm) and four impact energy levels (5, 10, 15 and 20 J) are considered for this study. Loctite 9461 A&B is used as an adhesive material. The result shows that lap joint and mold length noticeable affect impact behavior. Additionally, failure mechanisms of lap joint composite materials are investigated.