Alt dudak kanserlerinin tedavisinde cerrahi yaklaşım
Surgical management of the lower lip cancers
- Tez No: 86955
- Danışmanlar: DOÇ.DR. A. CEMAL AYGIT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Bu çalışmada alt dudak kanserlerinin cerrahi tedavisi ve rekonstrüksiyon yöntemleri değerlendirildi. Bu çalışmaya 1993-1999 tarihleri arasında alt dudak kanseri tanısı ile kliniğimizde cerrahi olarak tedavi edilen 78 hasta katılmıştır. Çalışmaya katılan 78 hastanın 72'si erkek, 6'sı kadın olup yaşları 23 ile 84 arasında değişmekteydi. Hastalar tedavi olmak üzere başvurduklarında biyopsi yapılarak histo patolojik tanıları kondu. Hastalar.“American Joint Committee on Cancer”tarafından önerilen evrelendirme sistemine göre gruplandırıldılar. Tüm hastalara cerrahi olarak tümör rezeksiyonu uygulandı. Rezeksiyon sonucu oluşan defektlerin onarımında primer onarım, Estlander yöntemi, Karapandzic yöntemi. Johanson yöntemi, McGregor yöntemi, pektoralis major kas-deri flebi uygulandı. Oluşan defektlerin yerine ve genişliklerine göre uygulanabilecek onarım yöntemleri incelendi ve birbirleriyle karşılaştırıldı. İşlevsel ve kozmetik olarak en iyi sonuçlar sağlam kalan dudak dokularının kullanıldığı onarım yöntemlerinde alındı. Hastalar ameliyattan sonra 4-64 ay arasında takip edildi. Takiplerde lokal nüks olgusuna rastlanmadı. 4 hastada bölgesel lenfadenopati gelişti. Bu hastalardan 2'sine radikal boyun diseksiyonu uygulandı, diğer 2'si ameliyat edilemedi. Radikal boyun diseksiyonu uygulanan hastalardan birinde reaktif hiperplazi saptandı, diğerinde tumoral tutulum saptandı. Tumoral tutulum olan hasta ve diğer ameliyat edilemeyen 2 hasta kaybedildi. Evre I ve II gibi tümör çapının küçük olduğu ve lenfatik tutulumun olmadığı erken evrelerde tanı konduğunda prognoz daha iyidir, ayrıca yapılan cerrahi girişimler daha basittir. Küçük çaplı tümörlerin rezeksiyonundan sonra geride kalan sağlam dudak dokularının kullanılması ile yapılan onarımlar ile dudak işlevlerinde hiçbir kayıp oluşmamaktadır ve son derece iyi kozmetik sonuçlar elde edilmektedir. 36
Özet (Çeviri)
SUMMARY Surgical management of the lower lip cancer and reconstruction methods were evaluated in this study. This study includes 78 cases which were treated for lower lip cancer in our clinic between 1993-1999. Of the 78 patient 72 were male, 6 were female and their age ranged between 23 and 84. Biopsy was performed in all patients at the admission and diagnosis was confirmed. Patients were classified in accordance with classification system which recommended by“American Joint Committee on Cancer”. Tumors were resected surgically in all patients. Defects resulted from resection were repaired by primary closure, Estlander method, Karapandzic method, Johanson method, McGregor method and pectoralis major myocutaneous flap. Applicable methods according to localisation and size of the defect were evaluated and compared each other. Best functional and cosmetic results were obtained by methods which remainder intact lip tissues were used for reconstruction. Patients were followed up 4-64 moths. No local recurrence was observed. Regional palpabl lymph node were observed in 4 patients. Radical neck dissection was performed in 2 of these patients, other 2 patients could not be operated. Tumoral involvement was determined in 1 case, reactive hyperplasia was determined in 1 case which performed radical neck dissection. The patient which has tumoral involvement and the patients which could not be operated died. Surgical procedures in which early stages such as Stage 1 and II that tumor size is small and lymphatic involvement is not present are simpler and also prognosis is better when diagnosed in these stages. No functional loss has been observed by methods which remainder intact lip tissues were used for reconstruction and extremely good cosmetic results have been obtained by these methods. 37