Kıbrıs Türkleri ile Türkiyeli göçmenlerin sosyal uyumunun modernleşme bağlamında incelenmesi
The analysis of social integration of Turkish Cypriots and Turkish immigrants in the context of modernization
  1. Tez No: 869568
  2. Yazar: SELAMEDDİN KARATABAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL BALTA ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Osmanlı İmparatorluğunun 1571 yılında Kıbrıs'ı fethettikten sonra adada oluşmaya başlayan Türk nüfusu üç asır sonra gelişen siyasal gelişmeler neticesinde 1878 yılından itibaren İngiliz idaresi altında yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Kıbrıs Türklerinin İngiliz modernleşme tecrübesini 1974 yılından sonra adaya tekrar göç eden Türkiyeli göçmenler bağlamında karşılaştırılmalı olarak ele alınmıştır. Araştırmamızın odağını oluşturan aynı etnik kökene ve dine mensup ve aynı dili konuşan iki grubun geçirdikleri modernleşme süreçleri eğitim, aile ve gündelik hayat pratikleri kapsamında incelenerek sosyal uyumları ölçümlenmiştir. Çalışma nitel bir araştırma modeli çerçevesinde tasarlanarak dört grup örneklem üzerinden kota örnekleme tekniği kullanılmıştır. Kıbrıs Türklerinden 5'i kadın, 5'i erkek olmak üzere 10 kişi ve Türkiyeli göçmenlerden 5'i erkek, 5'i kadın olmak üzere 10 kişi, toplam 20 görüşmeciyle yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak yüz yüze derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Kıbrıs Türk halkının Türkiye'nin şehirleşmiş bölgelerinden göç eden Türkiyeli göçmenleri içselleştirirken, modernleşmeyle yüzleşmemiş, eğitim seviyesi düşük ve yasadışı göçmenleri ötekileştirdikleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Turkish population, which started to form on the island after the Ottoman Empire conquered Cyprus in 1571, continued to live under British administration since 1878, as a result of the political developments three centuries later. The British modernization experience of Turkish Cypriots is discussed comparatively in the context of Turkish immigrants who migrated to the island after 1974. The modernization processes of two groups of the same ethnicity, speaking the same language and following the same religion, which constitute the focus of our research, were examined within the scope of education, family and daily life practices and their social harmony was measured. The study was designed within the framework of a qualitative research model and quota sampling technique was used over four groups of samples. Face-to-face in-depth interviews were conducted using the semi-structured interview technique with a total of 20 interviewees: 10 Turkish Cypriots, 5 women and 5 men, and 10 Turkish immigrants, 5 men and 5 women. It has been revealed that while the Turkish Cypriot people internalize the immigrants from Turkey who migrated from the urbanized regions of Turkey, they marginalize the immigrants who have not faced modernization, have low education levels and are illegal.