Online yemek siparişine yönelik tutum ölçeğinin geliştirilmesi ve psikometrik özelliklerin incelenmesi
Development of the attitude scale towards online food ordering and examining psychometric features
  1. Tez No: 869571
  2. Yazar: KAAN YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHİM ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Günümüzde teknolojinin hızlı gelişimiyle birlikte internet kullanımının ve akıllı iletişim cihazlarının yaygınlaşmasıyla insanların günlük yaşamlarında değişiklikler meydana gelmeye başlamıştır. Bu süreç içinde tüketiciler için hız, zaman ve kolaylık kavramları birer öncelik haline gelmiştir. İşletmelerde tüketicilere en iyiyi, en hızlı, kolay ve ekonomik bir şekilde sunma hedefi, gıda alanında birçok yeniliğin doğmasına ve yeni uygulamaların gelişmesine imkân sağlamıştır. Bu çalışmada, son yıllarda yeni bir eğilim olarak ortaya çıkan“Online Yemek Sipariş Uygulamalarını”tüketicilerin kabullenme ve kullanma davranışlarını belirleyen etkenler incelenmiştir. Bu çalışma kapsamında, Sivas İlinde bu uygulamaları kullanan müşterilere yönelik çevrimiçi anket uygulanmıştır. Çalışmanın açıklayıcı faktör analizi örneklemini 385, doğrulayıcı faktör analizi örneklemini 210 kişi oluşturmuştur. Elde edilen faktör analizi sonuçlarına göre tüketicilerin online yemek siparişi verme konusundaki tercihlerini etkileyen 3 faktörlü bir ölçek elde edilmiştir. Bu faktörler içerdikleri maddeler dikkate alınarak algılanan web sitesi kalitesi, zaman tasarrufu ve ekonomiklik olarak isimlendirilmiştir. Bu 3 faktör ölçeğin toplam varyansının %66,26'sını açıklamaktadır. Aynı şekilde doğrulayıcı faktör analizinde uyum indeksi değerleri: χ2/df = 1,408< 3; 0,85
Özet (Çeviri)
Today, with the rapid development of technology, changes have started to occur in people's daily lives with the widespread use of internet and smart communication devices. In this process, the concepts of speed, time and convenience have become a priority for consumers. The goal of offering the best to consumers in the fastest, easiest and most economical way has led to the emergence of many innovations in the field of food and the development of new applications. In this study, the factors determining the acceptance and usage behaviours of consumers of“Online Food Ordering Applications”, which have emerged as a new trend in recent years, are examined. Within the scope of this study, an online survey was applied to customers using these applications in Sivas Province. The explanatory factor analysis sample of the study consisted of 385 people and the confirmatory factor analysis sample consisted of 210 people. According to the results of the factor analysis, a 3-factor scale affecting consumers' preferences for online food ordering was obtained. These factors were named as perceived website quality, time saving and affordability by considering the items they contain. These 3 factors explain 66.26% of the total variance of the scale. Similarly, the fit index values in confirmatory factor analysis: χ2/df = 1,408< 3; 0,85