COMPETITION REGULATION OF PLATFORMS: PROBLEMS AND SOLUTIONS
PLATFORMLARIN REKABET DÜZENLEMESİ: SORUNLAR VE ÇÖZÜMLER
- Tez No: 998499
- Danışmanlar: PROF. DR. PHILIPPA WATSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Cıty Unıversıty Of London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku Bilim Dalı
Özet
Günümüz dünyasında teknolojinin insan hayatının her alanına nüfuz ettiği tartışılmaz bir gerçektir. Günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelen cep telefonları, tabletler ve bilgisayarların varlığı bu durumu kanıtlar niteliktedir. Ucuz ve erişilebilir teknoloji yeni bir gelişme olmamakla birlikte, kullanım alanlarının çeşitlenmesi ve bu çeşitlenmenin giderek artması son yıllarda ivme kazanan bir gelişmedir. Nitekim teknoloji sayesinde yemek siparişi, ulaşım, sosyalleşme, alışveriş, seyahat ve iletişim gibi çok çeşitli online ürün ve hizmetler bir çok insanın günlük hayatının vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Bu ürün ve hizmetleri kullanıcılara sunan web siteleri ve uygulamaların çoğu, karşılıklı etkileşime dayalı çevrimiçi platformlar olarak faaliyet göstermektedir. Çevrimiçi platformlar tarafından yaratılan ekonomik değerin büyüklüğü, dijital ekonomik kavramının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Başka bir değişle, çevrimiçi platformlar büyük bir dönüşme neden olmuş ve ekonomiyi dijitalleştirmiştir. Çevrimiçi platformların ve dijital ekonominin görece kısa sürede yükselişe geçmesi, çok çeşitli hukuk alanlarının bu kavramları gündemine almasına neden olmuştur. Çevrimiçi platformların faaliyet gösterdikleri pazarın yapısını çok kısa bir süre içerisinde önemli ölçüde değiştirbilme kabiliyetine sahip olmaları nedeniyle, çevrimiçi platformları yakından takip eden hukuk alanlarından biri de rekabet hukuku olmuştur. Rekabet hukukunun çevrimiçi platformlara yönelik ilgisinin bir sonucu olarak, tüm dünyada çevrimiçi platformları hedef alan yaptırım faaliyetleri ortaya çıkmıştır. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, AB anti tröst (tekelleşme karşıtı) sistemi, çevrimiçi platformlara yönelik uygulama faaliyetlerinde önde gelen yargı sistemlerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Bu uygulama faaliyetlerine paralel olarak, çevrimiçi platformları hedef alan yaptırımların aşırı veya yetersiz olup olmadığı konusunda oldukça farklı endişeler dile getirilmeye başlanmıştır. Bu kaygıların tetiklediği tartışmalar, rekabet hukuku analizi yapılabilmesi için gerekli olan hem çevrimiçi platformların hem de dijital ekonominin özelliklerinin yeterince bilinmemesi nedeniyle yakın zamanda sona erecek gibi görünmemektedir. Son yıllarda çevrimiçi platformlar üzerine göz ardı edilemeyecek sayıda çalışma yapılmış olsa da bu çalışmaların kapsayıcı ve bütüncül olduğunu söylemek zordur. Bu nedenle bu tez, çevrimiçi platformları detaylı bir şekilde incelemeyi ve çevrimiçi platformların AB rekabet hukuku bağlamında daha doğru bir şekilde incelenmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın sadece teorik boyutta sınırlı kalmasını engellemek amacıyla, Avrupa komisyonunun çevrimiçi platformlar hakkında yürüttüğü, bazıları oldukça tartışmalı olan ve rekabet hukuku camiasında büyük yankı uyandıran soruşturmalar da dikkate alınmıştır. Bu amaç doğrultusunda, ilk bölümde rekabet hukuku ile çevrimiçi platformlar arasındaki ilişki ortaya konulmaktadır. İkinci bölümde, bulanık bir konu olan çevrimiçi platformlardan ne anlaşılması gerektiği ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde, çevrimiçi platformları geleneksel iş modellerinden farklı kılan özellikler incelenmektedir. Dördüncü bölümde, çevrimiçi platformlarının rekabet hukuku açısından incelenmesinde ortaya çıkan zorluklar tartışılmaktadır. Beşinci bölümde, çevrimiçi platformlara yönelik farklı yaklaşımlar etrafında şekillenen politikalar incelenmekte, ardından AB rekabet hukuku sisteminde çevrim içi platformlara yönelik nasıl bir yaklaşım ve politika benimsendiği irdelenmektedir. Son olarak, altıncı bölümde AB rekabet hukukunun mevcut çevrimiçi platformlar politikasının nasıl daha etkin olabileceğine ilişkin kısa bir öneri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is an indisputable fact that technology has penetrated every aspect of human life in today's world. The existence of mobile phones, tablets and computers, which have become an indispensable part of daily life, proves this situation. Although cheap and accessible technology is not a new development, the diversification of area of utilization and the gradual increase of this diversification is a development that has gained momentum in recent years. As a matter of fact, thanks to technology, a wide range of online products and services, such as ordering food, transportation, socializing, shopping, travel and communication, have become an essential part of the daily lives of many people. Most of the websites and applications that deliver these products and services to users operate as online platforms based on mutual interaction. The huge scale of economic value created by online platforms has led to the emergence of the concept of the digital economy. In other words, online platforms have caused a great transformation and digitalized the economy. The rise of online platforms and the digital economy in a relatively short time has motivated a wide variety of legal fields to take these concepts on their agenda. One of the law fields that keep a close watch for online platforms has been competition law, as online platforms have the ability to significantly change the structure of the market in which they operate in a very short time. As a result of the competition law interest towards online platforms, enforcement activities targeting online platforms have emerged all around the world. Not surprisingly, the EU antitrust system stands out as one of the leading jurisdictions in enforcement activities towards online platforms. In parallel with these enforcement activities, quite different concerns have started to be raised about whether the sanctions targeting online platforms are excessive or insufficient. The discussions triggered by these concerns are not likely to end soon since characteristics of both online platforms and digital economy, which are necessary for a competition law analysis to be made, are not known enough. Although there have been many studies on online platforms that cannot be ignored in recent years, it is difficult to say that these studies are inclusive and holistic. For this reason, this dissertation aims to examine online platforms in detail and to contribute to a more accurate examination of online platforms in the context of the EU competition law. The European Commission's investigations on online platforms, some of which are highly controversial and have great repercussions in the competition law community, are also taken into consideration so as to prevent the paper from being limited to the theoretical dimension only. In line with this aim, the relationship between competition law and online platforms is presented in the first chapter. The second chapter deals with a blurred issue, namely what should be understood from online platforms. In the third chapter, the characteristics of online platforms that make them different from traditional business models are examined. In the fourth chapter, difficulties arising in examining online platforms for competition law are discussed. In the fifth chapter, the policies shaped around the different approaches for online platforms are examined. Subsequently, what kind of approach and policy towards online platforms is adopted in the EU competition law system is also examined. Finally, a brief proposal is presented in the sixth chapter on how the current online platforms policy of the EU competition law may be more effective.