Primer konjenital hipotiroidi tanılı olgularınbaşvuru ve izlem özelliklerinin geriye dönük değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of application and follow-up characteristics of casesdiagnosed with primary congenital hypothyroidism
  1. Tez No: 867100
  2. Yazar: EMİNE SALİHA CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÇAMTOSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Yenidoğan döneminin sık endokrinolojik sorunlarından biri olan konjenital hipotiroidi (KH) geçici veya kalıcı seyir gösterebilmektedir. Geçici KH vakalarının erken saptanabilmesi gereksiz izlem ve tedavinin maliyetlerini azaltabilir. Çalışmamızda, hastanemizde izlediğimiz primer KH tanılı hastaların klinik, laboratuvar, görüntüleme ve tedavi özelliklerini inceleyerek geçici KH'yi öngördürücü faktörleri belirlemeyi amaçladık. Gereç-Yöntem: İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji polikliniğinde 2008-2018 döneminde primer KH tanısı alan 129 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların başvuru ve izlemdeki klinik, laboratuvar, görüntüleme, tedavi özellikleri geriye dönük olarak incelendi. Aşikar hipotiroidili hastalar ile izole TSH yüksekliği olanlar, kalıcı KH'li hastalar ile geçici KH'li olanlar; başlangıç klinik, laboratuvar, tedavi özellikleri ve izlemdeki tedavi özellikleri açılarından karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların 65'i (%50,4) kız, 64'ü (%49,6) erkekti, yaş ortalamaları 1,04±1,22(0,1-5,9) aydı. Olguların 11'inde (%8,5) disgenezi bulguları saptandı. Hastaların 44'ü (%34,1) kalıcı KH, 85'i (%65,9) geçici KH tanıları aldı. Kalıcı KH grubunun tanı yaşı ortalaması, kız /erkek cinsiyet dağılımı, başlangıç sT4, TSH değerleri ve başlangıç tedavi dozları geçici KH'li grup ile benzerdi. Kalıcı KH'li grubun 6. ay 1. yıl 2. yıl, 3.
Özet (Çeviri)
Objective: Congenital hypothyroidism (CH), which is one of the most common endocrinological problems of the neonatal period, can have a transient or permanent course. Early detection of transient CH cases can reduce the costs of unnecessary followup and treatment. In our study, we aimed to determine the predictive factors for transient CH by examining the clinical, laboratory, imaging, and treatment characteristics of patients with primary CH that we followed in our hospital. Materials-Methods: 129 patients diagnosed with primary CH between 2008 and 2018 in the Pediatric Endocrinology outpatient clinic of İnönü University Faculty of Medicine were included in the study. The clinical, laboratory, imaging, and treatment characteristics of the patients at admission and during follow-up were reviewed retrospectively. Patients with overt hypothyroidism and isolated TSH elevation, patients with permanent CH, and those with transient CH; were compared in terms of initial clinical, laboratory, treatment features, and follow-up treatment characteristics. Results: 65 (50.4%) of the patients were female and 64 (49.6%) were male, the mean age was 1.04±1.22(0.1-5.9) months. Dysgenesis findings were found in 11 (8.5%) of the cases. 44 (34.1%) of the patients were diagnosed with permanent CH, and 85 (65.9%) with transient CH. The mean age at diagnosis, male/female gender distribution, initial fT4, TSH values, and initial treatment doses in the permanent CH group were similar to the group with transient CH.