Türkiye'de özel güvenliğin gelişimi ve emniyet teşkilatı ile arasındaki ilişki üzerine bir değerlendirme
An evaluation on the development of private security in Turkey and its relationship wi̇th the police force
  1. Tez No: 869595
  2. Yazar: ÖMER ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS EMRE TANSÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışmasının amacı olarak, güvenlik yapısı içindeki özel güvenlik unsurlarının gelişimini anlayıp anlamlandırırken özel güvenlik ile emniyet teşkilatı arasındaki ilişkiyi Türkiye özelinde incelemektir. Bu çerçevede geliştirilen teorik ve pratik çözümler literatürde yer aldığı gibi ülkemiz özelinde de ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde uygulamaya konmuştur. Bu kurum ve kuruluşlar, güvenlik gibi hassas bilgileri içeren bir alanda yer aldıkları için de ellerindeki verileri, dokümanları paylaşma veya bir görüşme yapma olasılıklarını güvenlik endişeleri dahilinde mevzuatlar üzerinden kısıtlamışlardır. Bu kısıtlılık da yapılacak çalışmaya dair dokümanların analiziyle birlikte örneklemin de amaçlı örnekleme olmasını sağlamıştır. Veriler bu çerçevede toplanmış ve analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, Türkiye'deki özel güvenlik unsurları ile emniyet teşkilatı arasındaki ilişkinin anayasa ve yasalara uygunluk ilkesi ile kamu rızası ilkesi açısından yeterli bir seviyede olduğu görülmüştür. Güvenlik konusunun kendine has özellikleri nedeni ile sadece belli oranlarda kabul edilebilecek bilgilerin paylaşılması, şeffaflık ilkesinin tam anlamıyla gerçekleşmesini doğal olarak engellemektedir. Bu durum Türkiye özelinde de geçerliliğini korumuştur. Hukuki anlamda esnekliğin olmadığı kapalı bir sistem içinde kapsamlı ve geniş düzenleme modelinin uygulandığı Türkiye'de, özel güvenliğin tamamlayıcı bir rolde olduğu küçük ortak teorisi ile eşleşen bir sistemden söz edilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to understand and make sense of the development of private security elements within the security structure and to examine the relationship between private security and the police force in Turkey specifically. Theoretical and practical solutions developed within this framework are not only included in the literature, but also have been put into practice by relevant institutions and organizations in our country. Since these institutions and organizations are in an area that involves sensitive information such as security, they have restricted the possibility of sharing their data, documents or having a conversation through legislation due to security concerns. This limitation ensured that the sample, along with the analysis of documents related to the study to be conducted, was also a purposeful sampling. Data were collected and analyzed within this framework. As a result of the study, it was seen that the relationship between private security elements and the police force in Turkey is at a sufficient level in terms of the principle of compliance with the constitution and laws and the principle of public consent. Due to the unique characteristics of the security issue, sharing only certain amounts of acceptable information naturally prevents the principle of transparency from being fully realized. This situation has also remained valid in Türkiye. In Turkey, where a comprehensive and broad regulatory model is implemented in a closed system with no legal flexibility, we can talk about a system that matches the junior partner theory in which private security plays a complementary role.