Sosyal hizmet uzmanlarının sosyal girişimcilik öncülleri araştırması
The research of the antecedents of social entrepreneurship of social works spocialist'
  1. Tez No: 869599
  2. Yazar: RIFAT KARABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜM ÇAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sosyal hizmet ve sosyal girişimcilik kavramları birbiri ille son derece ilişkilidir. Özellik sosyal hizmetin makro odaklı çalışmalarında daha çok ortaya çıkan sosyal girişimcilik faaliyetleri ve çalışmalarının sosyal hizmet literatüründe ele alınmadığı görülmüştür. Bu bağlamda sosyal hizmet uzmanlarının sosyal girişimcilikle ilgili bilgilerini ve öncülleri ortaya koymayı amaçlayan bu araştırma nicel araştırma modeline dayalı ilişkisel tarama yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Kolayda örnekleme ve online örnekleme yöntemi ile toplam 165 sosyal hizmet uzmanından araştırmanın verileri Tanıtıcı Bilgi Formu ve Hockerts (2015) tarafından geliştirilen Sosyal Girişimcilik Öncülleri Ölçeği ile Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği ve çeşitli sosyal platformlardan olmak üzere toplanmıştır. Çalışmanın analizi SPSS programı kullanılarak yapılmıştır, analizler arasında sayı, yüzdelik dağılım, t testi ve varyans analizleri bulunmaktadır. Araştırmaya katılan sosyal hizmet uzmanlarının profili şu şekildedir: Katılımcıların %67.3'ü kadın, %32.7'si erkektir. Yaşları 22 ile 58 arasında değişmekte olup, ortalama yaşları 30.89'dur. Mezun oldukları 33 farklı üniversite arasında %27.3'lük oranla Hacettepe Üniversitesi mezunları öne çıkmaktadır. Çalışma süreleri genellikle 1-5 yıl (%45.5) ve 5-10 yıl (%30.9) arasındadır. Katılımcıların %35.8'i lisansüstü eğitim almış, bunların %49.2'si sosyal hizmet alanında lisansüstü eğitim devam ettirmiştir. Çalıştıkları sektörlerde %63.6'sı kamu, %10.9'u özel sektörde yer almaktadır. Çalışma alanlarına bakıldığında, %20 ile en çok çocuk alanında çalışanlar öne çıkmaktadır. Sosyal Girişimcilik Öncülleri Ölçeği sonuçlarına göre, katılımcıların en yüksek puan aldığı alt boyut Toplumsal Ahlaki Yükümlülük (15.68) iken, en düşük puanlı alt boyut Algılanan Sosyal Destek (13.99) olarak belirlenmiştir. Ölçeğin genel ortalaması 59.47'dir. Bu bulgular, sosyal hizmet uzmanlarının sosyal girişimcilik öncüllerine yönelik algılarını açıklamaktadır. Analiz sonuçlarına göre, katılımcıların sosyal girişimcilik öncüllerini değerlendirmelerinde en düşük algı Toplumsal Ahlaki Yükümlülük ve Sosyal Girişimcilik Öz Yeterlilik alt boyutlarında gözlenmiştir. Empati ise en yüksek değeri almıştır. Genel olarak, katılımcıların sosyal girişimcilik öncüllerine yönelik ortalaması 85 üzerinden 59.47 olarak belirlenmiştir. Bu sonuçlar, sosyal hizmet uzmanlarının bu öncüllere ilişkin Toplumsal Ahlaki Yükümlülük, Sosyal Girişimcilik Öz Yeterlilik, Empati ve Algılanan Sosyal Destek konularında birçok güçlü yönünün olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The concepts of social work and social entrepreneurship are very related to each other. It has been seen that social entrepreneurship activities and studies, which are more prominent in macro-oriented studies of feature social service, are not discussed in social service literature. In this context, this research, which aims to reveal the knowledge and pioneers of social service specialists about social entrepreneurship, was carried out using relational screening method based on quantitative research model. With the simple random sampling method, the data of the research from a total of 165 social service specialists are from the Introductory Information Form and the Social Work Experts Association and various social platforms with the Social Entrepreneurship Pioneers Scale developed by Hockerts (2015) gathered to. The analysis of the study was carried out using the SPSS program, the analysis includes number, percentage distribution, t-test and variance analysis. The profile of the social workers involved in the study is as follows: 67.3% of the participants are female and 32.7% are male. They range in age from 22 to 58, with an average age of 30.89. Among the 33 different universities they graduated, Hacettepe University graduates stand out with 27.3. The duration of study is usually between 1-5 years (45.5%) and 5-10 years (30.9%). 35.8% of the participants received graduate education, and 49.2% of them continued graduate education in the field of social work. In the sectors they work, 63.6% are in the public sector and 10.9% are in the private sector. When looking at the working areas, with 20%, the most children are the ones working in the field. According to the results of the Social Entrepreneurship Pioneers Scale, the sub-dimensional with the highest scores of participants was Social Moral Obligation (15.68), while the lowest-rated sub-dimension was Perceived Social Support (13.99). The overall average of the scale is 59.47. These findings explain social workers' perceptions of social entrepreneurship pioneers. According to the results of the analysis, the lowest perception in the participants' evaluation of social entrepreneurship pioneers was observed in the sub-dimensions Social Moral Obligation and Social Entrepreneurship Self-Efficacy. Empathy has the highest value. In general, the average of the participants for the social entrepreneurship pioneers was 85 to 59.47. These results show that social workers have many strengths in Social Moral Obligation, Social Entrepreneurship Self-Efficacy, Empathy and Perceived Social Support regarding these premises.