Sanatta ırkçılık eleştirileri (2001-2021): Viyana Weltmuseum re: present unlearning racism sergisi
Criticisms of racism in art (2001-2021): The Weltmuseum Wien re: present unlearning racism exhibition
  1. Tez No: 869645
  2. Yazar: SERHAN KARANFİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN KÜÇÜKHASKÖYLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu çalışma, sanatta ırkçılık eleştirileri kapsamında, 08 Ağustos 2021 ve 01 Mart 2002 tarihleri arasında düzenlenen Viyana Weltmuseum Re: Present Unlearning Racism sergisine odaklanmaktadır. Özellikle 2001 ve 2021 yılları arasındaki gelişmeler içinde ele alınan söz konusu sergi odağında, sanatta ırkçılık eleştirilerinin yapıldığı sanat yapıtları çok yönlü olarak, tarihsel bir perspektif içinde incelenmiştir. Başlangıç noktası olarak ise 11 Eylül 2001 terör saldırısı referans alınmıştır. Bu tarih, yalnızca küresel politikayı yeniden şekillendirmekle kalmayıp aynı zamanda ırkçılık ve ayrımcılık konularının ön plana çıktığı önemli bir dönemin başlangıcıdır. Burada; dönemin ve sergideki yapıtların iyi anlaşılabilmesi için öncelikle ırkçılık kavramı ele alınmış, 2001 öncesi Avrupa ve Amerika üzerinden ırkçılık tarihine genel olarak bakılmış, sanatta ırkçılık üzerine yapılan çalışmalar incelenmiştir. 2001-2021 gelişmeleri paralelinde ise sanat ve ırkçılık arasında bağlantılar kurulmasını olanak sağlayacak unsurlar öne çıkarılmış, ırkçılığa karşı yapıtlarıyla öne çıkan bazı sanatçılar ele alınmıştır. Tüm bu tarihsel perspektif içinde Re: Present Unlearning Racism sergisi ayrıntılı olarak değerlendirilmiş, sergide yer alan on iki sanatçı ve yapıtları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the exhibition Re: Present Unlearning Racism at the Weltmuseum Vienna between August 8, 2021, and March 1, 2002, within the frame of critiques of racism in art. In the focus of the exhibition in question, which is addressed especially in the developments between 2001 and 2021, artworks that criticize racism in art are examined from a multi-faceted, historical perspective. As a starting point, the September 11, 2001, terrorist attack is taken as a reference point. This date not only reshaped global politics but also marked the beginning of an important period in which issues of racism and discrimination came to the fore. Here, to better understand the period and the artworks in the exhibition, the concept of racism is first discussed, the history of racism in Europe and America before 2001 is reviewed in general, and studies on racism in art are examined. In parallel with the developments of 2001–2021, the elements enabling the establishment of connections between art and racism are highlighted, and some artists who stand out with their works against racism are discussed. Within this historical perspective, the Re: Present Unlearning Racism exhibition was evaluated in detail, and twelve artists and their works were discussed