Interpretations of social realities in ceramic forms and surfaces
Sosyal gerçekliklerin seramik form ve yüzeylerde figuratif yorumu
- Tez No: 477118
- Danışmanlar: DOÇ. UFUK TOLGA SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Insanları, onların davranışlarını, fikirlerini ve bakış açılarını, onların ilişkilerini ve arkadaşlıklarının ve benzeri kavramlarını göz önüne almadan sanatı düşünmek neredeyse imkansızdır. Bu açıdan, sanat ve toplumun arasındaki ilişki inkar edilemez. sosyal gerçeklikler, sadece bir toplumun varlığında anlam taşıyan gerçekliklere denir. Başka bir söyleyişle, sosyal gerçeklik terimi, basitçe insanların gerçek hayatta yap- tıkları ve hayattaki davranışları anlamına gelir. Bu çok geniş kapsamda olan davranışları, örneğin yemek alışkanlıkları, iş alışkanlıkları, yaşam tarzları, kişilerarası ilişkiler, ev hayatı, boş zamanları nasıl kullandığı, dini davranışlar, Irkçılık, cinsiyet ayrımı vb davranışları içermektedir. sosyal gerçeklikleri sanatında yansıtan sanatçılara sosyal realist denir. Tarihsel olarak sanatta sosyal realism hareketi 1920'li yıllarda sanatçılar, başta Amerika'daki sanatçılar olmak üzere, dikkatlerini topluluk ve toplumsal gerçeklik konularına odak- larken başlamıştır. Bu sanat raporunda, toplumsal gerçeklikleri içeren bir kaç fikir seramik form ve yüzeylerde yorumlanmıştır. Bu konular, bu eserlerin yaratıcısı tarafından kişisel ve toplumsal hayatında fikirlerini ve düşüncelerini göz önüne alarak tamamıyla ele alınmış ve konuyla ilgili bir araştırma belgesi değildir. Bu konulardan bazıları mod- ern ırkçılık ve cinsiyetçilik gibi yeni toplumsal gerçekleri protesto etme eğilimindedir. Ayrıca, modern yaşam biçimlerinin olumsuz etkileri, yaşam biçimlerini içeren teknolo- jinin ve kentleşmenin olumsuz etkilerini, vurguluyorlar.
Özet (Çeviri)
It is not possible to imagine art without imagining persons and their behaviors, their ideas and opinions, their relationships and friendships and so on. On this way, the relationship between art and society cannot be denied. Social realities are realities which they would be meaningful only when a society exists. On the other hand, the term social reality simply means what people actu- ally do in the conduct of their lives. This Includes a vast range of behaviors, from the eating habits, work habits, Lifestyles, interpersonal relations, home life, leisure, religious habits, Racism, sexism and so on. The artist who their works explain the social realities are called social realist artists. Historically the movement of social realism started During the 1920s while the artists, especially in America, focused their attention on society and social reality including topics. In this art report, a couple of ideas including social realities in our post-industrial era have been represented on ceramic forms and surfaces. These topics are completely picked up by the creator of these artworks by considering her ideas and opinions in her personal and social life and it is not a research document about the topics. Some of these topics have a tendency to protest against new social realities like modern racism and sexism. They also emphasize the negative impacts of modern lifestyles, technology including lifestyles and negative impacts of urbanization.