18.yüzyıl modernleşme sürecinde Osmanlı resim sanatında yeni üslup arayışları
The search for new stylistic elements in 18th century Ottoman painting and art
- Tez No: 869652
- Danışmanlar: PROF. DR. AGAH TARKAN OKÇUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
18. yüzyıl Osmanlı kültür dünyasında sanat, edebiyat ve yaşama alışkanlıklarıyla ilgili birçok değişim meydana gelmiştir. Minyatür sanatı da yeni anlam arayışlarına girerek üslup ve biçim olarak değişmeye başlamıştır. Figürlerin duruşları, kıyafetleri, seçilen konu ve konunun betimleniş şeklindeki değişimler çeşitli yönlerden geçmişle karşılaştırmalı bir zeminde ele alınmıştır. Değişim boyunca farklı ekollerden ilham alan Osmanlı minyatür sanatı klasik öğretilerinin üslubundan tam anlamıyla kopmadan yeniliğe meraklı bir yaklaşım sergilemiştir. Bu çalışmada öncelikle 18. yüzyıl Osmanlı kültür ve sanat ortamı incelenirken değişen zevk anlayışının mimari, edebiyat ve farklı sanat ve düşünce dünyalarındaki yansımalarına da temas edilmiştir. 18.yüzyılda hazırlanan minyatürlerden belirlenen bir kısmı üzerinde çalışılmıştır. Portreler ve kalabalık kompozisyonlar olarak iki ana bölüm halinde devam eden araştırma, bu betimlemelerdeki yeni tema ve ifade biçimlerinin tespitiyle devam eder. Aynı zamanda renk kullanımı, derinlik, ışık ve gölge kullanımlarındaki değişim de yine dönemin seçilen örnek minyatür ve resimleri üzerinden incelenmiştir. Osmanlıda bir yüzyıl boyunca devam etmiş, yüzyılın sonunda en belirgin halini almış sanatsal değişimin nedeni ele alınmaya gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the 18th cuntury, changes occured in many cultural worlds regarding art, literature and living habits. İn the same period, Ottoman miniature began to change in style and form by entering into new iconographic searches. Changes in the positions of the figures, their clothes, the chosen subject and the way the subject is depicted was analyzed through a broad perspective. In order to understand the features and reasons of this change the study starts with examining the changes in the 18th century Ottoman culture world. In order to understand the changes in art the reflections of this change on architecture, literature and different forms of art have also been touched upon. The frist chapter starts with identifying, compiling and examining the paintings illustrated in the 18th century. Later on the research continues under two main parts as portraits and crowded compositions. It studys the determination of new themes and expressions in these descriptions. Later on continues with examination of change in color, depth, usage of light through selected miniatures and paintings. This change which continued slowly nearly throughout the 18th century became most evident in the last decade.