Doğum analjezisinde kaudal-epidural fentanil-bupivakain uygulamasının, lomber-epidural fentanil-bupivakain uygulaması ile karşılaştırılması
Comparison of caudal-epidural fentanyl-bupivacain to lumbal-epidural fentanyl-bupivacain administration for labor pain
  1. Tez No: 86966
  2. Yazar: SAKİZE FERİM GÜNENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATALAY ARKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Anesthesiology and Reanimation, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu çalışmada, doğum ağrısını baskılamak için kaudal yoldan bupivakain- fentanil uygulayarak lomber epidural uygulanan aynı kombinasyon ile analjezi kalitesi, analjezi başlangıcı ve süresi, anne memnuniyeti, yeni doğan üzerine olası olumsuz etkileri yönünden karşılaştırılması amaçlandı. Normal vajinal doğum yapması planlanan 20 olguya lomber epidural 20 olguya kaudal epidural analjezi uygulandı. Birinci gruba 15 mg % 0.5 lomber epidural bupivakaini takiben %0.125 bupivakain +50 ug fentanil karışımı 10 mi volümde uygulandı. İkinci gruba aynı test dozu takiben %0.125 bupivakain + 50 ug fentanil karışımı 15 mi volümde kaudal yolla uygulandı. İlk doz uygulamasından sonraki dönemde doğumun gerçekleşmediği ve ağrının başladığı durumlarda doz tekrarlandı. Doğumun ikinci döneminde doz tekrarı gerektiğinde her iki gruba 10'ar mi lik volüm uygulandı. Fentanil ilavesi sadece ilk iki dozda yapıldı. Preanestezik ve doğuma kadar olan sürede KAH, SAB, DAB, ağrı, duyu ve motor blok düzeyleri kaydedildi. Doğumdan sonra ise müdahaleli doğum oranları, birinci ve ikinci dönem doğum süresi, 1. ve 5. dakika APGAR skorları, hastaların analjezi memnuniyeti ve maternal komplikasyonlar kaydedildi. İki grup arasında KAH, SAB, DAB değerleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamsız bulundu. Birinci grupta analjezi başlangıcı 10-15 dk, ikinci grupta 5-10 dk olarak tespit edildi. VAS değerleri 5, 10, 15. dakikalarda ikinci grupta istatistiksel olarak daha düşük bulundu. İkinci grupta analjezi başlangıcı birinci gruba göre istatiksel olarak daha kısaydı. İkinci dönem doğum süreleri sırasıyla birinci grupta 20.45 ± 6.02 dk, ikinci grupta 12.57 ± 5.09 dk olarak saptandı. İkinci grupta ikinci dönem doğum süresi istatiksel olarak daha kısa bulundu. Perineal girişimler sırasında ikinci grupta daha kaliteli analjezi sağlanırken, birinci grupta oluşan rektuma bası hissi istatistiksel olarak daha yüksek bulundu. Kaudal yolla bupivakain+fentanil uygulama tekniği ile lomber epidural anestezi tekniği arasında analjezi kalitesi ve komplikasyonlar açısından anlamlı fark bulunmadı. Ancak özellikle çıkım sırasında kaudal analjezinin avantajlı olduğu, forseps, vakum kullanımı ve epizyotomi tamirlerinde daha kaliteli analjezi sağladığı saptandı. Kaudal analjezi yönteminin diğer yöntem gibi yararlı bir metod olduğu ve daha yaygın kullanılabileceği sonucuna varıldı. 56
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to compare the lumbar route with the caudal route for labour analgesia with bupivacain and fentanyl combination in regards to quality, onset and duration of analgesia, the mother's satisfaction and possible adverse effects on the newborn. We devided 40 women who were planned to have normal spontaneous vaginal labour we devided into two groups. In the first group (n=20) %0.125 bupivacain and 50 ug fentanyl mixture in 10 ml volume was injected via the lumbar route. In the second group (n=20) %0.125 bupivacain and 50 ug fentanyl mixture in 15 ml volume was injected via the caudal route. In the case of prolonged labour or reoccurance of pain, the same mixture was administrated again. If reaplication was needed for the third time the same volume was injected without fentanyl. From the preanesthetic period to labour heart rate, systolic blood pressure, diastolic blood pressure, pain intensity, sensory and motor blockade levels were recorded. Instrumental labour ratio, duration of first and second phases of labour, APGAR scores, satisfaction of patients and complications were recorded. There was no statistically significant difference between groups in regard to heart rate, systolic blood pressure, diastolic blood pressure. Onset of analgesia was statistically faster and the duration of second phase of labour was significantly shorter in the second group. Better analgesia was rendered during perineal interventions in the second group. In respect to complications and quality of analgesia, there was no statistically significant difference between two methods. It appeared that caudal anesthesia was more advantageous especially during delivery and it rendered better analgesia during forceps application and vacuum extraction and repair of episiotomies. As a result it can be proposed that caudal analgesia technique is as good as lumbal epidural technique and it may be applied more commonly. 57