Rat hemorajik şok modelinde izofluran ve sevofluranın plazma hepatik glutatyon-S-transferaz üzerine etkileri
The Effects of isoflurane and sevoflurane on plasma hepatic glutathione-S-transferase levels in rat hemorrhagic schock model
  1. Tez No: 86965
  2. Yazar: HÜLYA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET İnhalasyon anesteziklerinin hepatotoksik etkilerini araştırmak için plazma a GST ölçümü çok sensitif ve spesifik bir indekstir. Bu çalışmada, ratlarda oluşturulan hemorajik şok modelinde izofluran ve sevofluramn olası hepatosellüler toksik etkileri plazma a GST izoenzim düzeylerinin ölçümü ile karşılaştırıldı. Araştırmaya 18 adet erkek Wistar rati alındı. 40 mg/kg/EVÎ ketamin anestezisi altında, rotların kuyruklarının, distal dorsal bölümünden 24G venöz, proksimal ventral bölümünden 22G arteriyel kanül yerleştirildi. İnvaziv olarak kan basıncı monitörize edildi. Bazal kan örnekleri alındı. Tüm deneklerden 5 dakikada bir İmi kan alınıp ortalama arter basıncı (O AB) 40-45 mmHg'ye kadar düşürülerek hemorajik şok modeli oluşturulduktan sonra denekler rastgele izofluran (İ), sevofluran (S) ve kontrol (K) olmak üzere, altışarlı 3 gruba ayrıldı. Tüm denekler spontan solunumda iken, 30 dakikalık hemorajik şok süresince; (İ) grubuna 0.7 MAC izofluran + %100 0% (S) grubuna 0.7 MAC sevofluran + %100 02 ve (K) grubuna yalnızca %100 O2 uygulandı. Şok dönemi sonrasında tüm deneklere, daha önce şok oluşturmak için alınan kanlar geri verildi ve 2 ml/kg/sa izotonik NaCl infüzyonu başlandı. Infüzyona OAB bazal değerlere dönünceye kadar devam edildi. Karaciğer fonksiyonları, tüm gruplarda bazal kan örneklerine ilaveten, hemorajik şok başlangıcından sonraki 2, 4, 24 ve 48. saatlerde arteriyel kamilden alınan kan örneklerinde a GST, AST, ALT ve LDH ölçümleri yapılarak değerlendirildi. Plazma a GST konsantrasyonunda^ artış 2. saatde, sevofluran grubunda (338.0 u/l), izofluran (126.4 u/l) ve kontrol grubuna (107.5 u/l) göre istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Dördüncü saatde, izofluran grubunda (132.5 u/l) a GST artışı devam ederken, sevofluran grubunda (53.5 u/l) a GST konsantrasyonları bazal değerlerine döndüğü için iki grup arasındaki fark, istatistiksel olarak anlamlı bulundu. İzofluran (2172.0 u/l) ve sevofluran grubunda (1690.0 u/l) 48. saatdeki a GST konsantrasyonlarmdaki artış kontrol grubuna (552.5 u/l) göre anlamlı bulundu. Bu saatde izofluran grubu ve sevofluran grubu arasındaki fark istatistiksel olarak anlamsızdı. Plazma aGST konsantrasyonlarında; izofluran grubunda bazal değerlere göre tüm saatlerde anlamlı bir artış bulunurken, sevofluran grubunda 2. saatdeki anlamlı artışın 4. saatde bazal değerlere geri döndüğü ve daha sonraki 24. ve 48. saatlerde tekrar bir anlamlı 79artışın ortaya çıktığı, kontrol grubunda ise sadece 48. saatde anlamlı bir artışın olduğu bulundu. Araştırmada AST değerlerinde, 4. saatde izofluranın (164.6 U/L), sevoflurana (108.2 U/L) göre anlamlı artışa yol açtığı, 24. saatde sevofluran grubunda (655.6 U/L), kontrol (333.0 U/L) ve izoflurana (341.6 U/L) göre anlamlı artış olduğu ve 48. saatde ise izofluran (1850.6 U/L) ve sevofluranın (707.6 U/L), kontrol (284.6 U/L) grubuna göre, izofluranın da sevoflurana göre anlamlı bir artış oluşturduğu saptandı. ALT değerlerinde; 48. saatde izofluran grubunda (338.4 U/L), sevofluran (101.2 U/L) ve kontrol grubuna (74.6 U/L) göre anlamlı olarak yükseklik bulundu. LDH değerleri 24. saatde izofluran (4915.6 U/L) ve sevofluran grubunda (4072.2 U/L), kontrole (1708.0 U/L) göre anlamlı olarak yüksek bulundu. İzofluran ve sevofluranın hepatosellüler hasan değerlendirilirken AST, ALT ve LDH enzimlerinin, 2. saatde anlamlı artış gösteren a GST'ye göre daha geç dönemlerde (4, 24 ve 48. saatlerde ) anlamlı artış gösterdiği saptandı. Sonuçta rat hemorajik şok modelinde, 0.7 MAC sevofluranın, 2. saatde izofluran ve kontrol grubuna göre anlamlı a GST artışı ile saptanan hepatosellüler hasar oluşturduğu, 4. saatde ise izofluranın sevoflurana göre anlamlı hasar oluşturduğu ve 48. saatde izofluran ve sevofluranın kontrol grubuna göre anlamlı a GST artışıyla tespit edilen hasar oluşturduğu ve bu sekonder hasar açısından izofluran ile sevofluran arasında fark olmadığı saptandı. 80
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECTS OF ISOFLURANE AND SEVOFLURANE ON PLASMA HEPATIC GST LEVELS IN RAT HEMORRHAGIC SHOCK MODEL. Determination of plasma a-GST is a sensitive and specific index to study the hepatotoxic effects of inhalational anesthetics. In this study, we compared the hepatocelluler toxic effects of isoflurane and sevoflurane by determining the plasma a-GST isoenzyme levels in hemorrhagic shock model in rats. 18 male Wistar rats were included in this study. Venous canulation was performed at the distal dorsal part of the tails of rats with 24G canula and arterial canulation was performed at the proximal ventral part of the tails of rats with 22G canula after 40 mg / kg/IM ketamin anesthesia. We monitorised the invasive blood pressure of rats and obtained blood samples for basal values. Subjects were randomly divided into three groups as isoflurane (I), sevoflurane (S) and control ( C ) after hemorrhagic shock model have been obtained by taking 1 ml of blood from each subject every 5 min.s till mean arterial blood pressure (MAP) of 40-50 mmHg. During 30 min.s of hemorrhagic shock, all of the subjects were delivered either 0.7 MAC isoflurane + %100 02 (group I), 0.7 MAC sevoflurane + %100 02 (group S) or only %100 O2 (group C) while breathing spontaneously. At the end of the hemorrhagic shock period subjects were transfused with their own blood and infused 2 ml/kg/h isotonik NaCl. Infusion was continued until baseline MAP values had been reached. Liver functions were evaluated by measuring a-GST, AST, ALT and LDH levels from arterial blood samples obtained at times 2, 4, 24 and 48 hours of hemorrhagic shock in addition to baseline values. There was a statistically significant increase in plasma a-GST concentration the 2 th h in sevoflurane group (338 u PL ), when compared to isoflurane (126.4 u /L ) and control groups (107.5 jj. /L ). The 4 th h, while the increase in plasma a-GST concentration in 81isoflurane group (132.5 u, /L ) continued there was a decrease in sevoflurane group (53.5 u, /L) to baseline values and this change was also statistically significant. Increase in plasma a-GST concentration the 48 th h was statistically significant in isoflurane (2172 \x /L ) and in sevoflurane groups (1690 \x /L) when compared to the control group (552.5 u, /L ). The difference between isoflurane and sevoflurane groups was not significant at this time. In isoflurane group, there was a statistically significant increase in plasma a-GST concentrations at all the times while the increase at the 2 th h in sevoflurane group returned to baseline values at the 4 thh and than there was a second significant increase at the 24 th h and 48 th hours.. In control group there was a statistically significant increase in plasma a-GST concentration only at the 48 th h. There was a statistically significant increase in plasma AST concentration at the 4 th h in isoflurane group (164.6 U/L ) in comparison to the sevoflurane group (108.2 U/L ). At 24 th h, there was a statistically significant increase in sevoflurane group (555.6 U/L ) in comparison to the control (333 U/L ) and isoflurane groups (341.6 U/L ). There was also a statistically significant increase at the 48 th h in isoflurane group (1850.6 U/L ) and sevoflurane group (707.6 U/L ) when compared to the control group (284.6 U/L ) and the difference between isoflurane and sevoflurane was also significant. There was a statistically significant increase in plasma ALT concentration at the 48 th h in isoflurane group (338.4 U/L ) when compared to the sevoflurane (101.2 U/L ) and control groups (74.6 U/L ). There was a statistically significant increase in plasma LDH concentration at the 24 th h in isoflurane (4915.6 U/L ) and sevoflurane groups (4072.2 U/L ) in comparison to the control group (1708 U/L ). In the determination of hepatocellular injury caused by isoflurane and sevoflurane, AST, ALT and LDH enzymes demonstrate a significant increase in a later period ( 4, 24 and 48 h ) than a-GST ( 2 h ). 82As a result we concluded that in rat hemorrhagic shock model 0.7 MAC sevoflurane causes hepatocellular injury which can be determined by a statistically significant increase in a-GST when compared to the isoflurane and control groups in the 2 th h; isoflurane causes more significant injury than sevoflurane at the 4 th h; both isoflurane and sevoflurane cause hepatocellular injury which can be determined by a statistically significant increase in a-GST in comparison to the control group at the 48 th h and the difference between isoflurane and sevoflurane is not significant when hepatocellular injury is compared. 83