Abbasi dönemi siyasi yazışmalardaki ikna ve etkileme yönetemleri: Edimbilimsel bir çalışma
Persuasion and influence mechanisms in the political correspondence in the Abbasid era: A pragmatic study
- Tez No: 869682
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IHAB SAİD İBRAHİM İBRAHİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu araştırma, siyasi söylem analizinde en önemli pragmatik eğilimlerin etkinliğini, etki ve ikna mekanizmalarını ortaya çıkarma potansiyelini araştırmakla ilgilidir. Araştırmacı, yapmış olduğu çalışmada; niyetsellik akımını, Söz Eylem Teorisi'ni, işbirliği prensibini temel alan Grace'in yönelimini, konuşmaya dayalı sezdirim kavramını, önvarsayım kavramını ve bu kavramın pragmatizmle ilişkisini ve bu kavramla ilgili analitik görüşlerinin çeşitliliğini ele almıştır. Ayrıca, manipülasyon kavramını, özellikle Douglas Walton'un Pragmatik Safsata Teorisi'ni de incelemektedir. Araştırmacı çalışmasında, her bir pragmatik yönelime ilişkin temel ilkeleri, kavramları ve analiz modellerini ortaya koymuştur. Araştırmacı, Abbâsî dönemindeki siyasi yazışmaları; analiz, eleştirel tartışma ve çıkarım süreçlerinde bir örnek materyalı olarak kullanmıştır. Ayrıca araştırmada, sunum ve uygulamanın ötesine geçerek, her bir bölümde, siyasi söylemin analizindeki faydalı noktaları ortaya çıkarmaya ve teorik katkı veya analiz gerektiren boşlukları veya eksiklikleri tartışmaya odaklanmıştır. Ayrıca, siyasi söylem analizinde pragmatik yönelimlerinin etkinliğini geliştirmek için birtakım teorik ve analitik öneriler sunulmuştur. Örneğin, Sözedimi Teorisinde yönlendirici kalıbın analizini geliştirmek için bir model önerisi ortaya konulmuştur. Diğer yandan, standart işbirliği prensibini, iletişimsel paylaşım prensibiyle değiştirmek için üzere bir öneri sunulmuş, hitabi varsayımlar konsepti için daha geniş bir bakış açısı önerilmiştir. Ayrıca, manipülasyon analizi için pragmatik temeller de ortaya konulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Edimbilim, Siyasi Söylem, Söz Edimleri Kuramı, Konuşmaya Dayalı Sezdirim, Önvarsayım, Manipülasyon. Mayıs 2024, 269 Sayfa
Özet (Çeviri)
The research is about exploring the effectiveness of the most important pragmatics approaches in the analysis of political discourse and the related usefulness in revealing the mechanisms of influence and persuasion.The researcher examines the intentional approach (Intintionaly), The theory of speech acts embedded in the saying of John Austin (Speech Act Theory), John Searle's analytical model, The Grician approach (by Paul Grice) represented in the principle of cooperation (Cooperative Principle), The model of dialogic imperative analysis (Conversational Implicature), The approaches of considering the concept of the previous assumption (Presupposition) and its relationship to pragmatism and the multiplicity of its analytical view, and the approaches of Deceptive Manipulation analysis, especially the theory of the Pragmatic Fallacy of Douglas Walton. The researcher introduces a presentation of each Pragmatic approach, and related foundations, concepts and models of analysis, taking political correspondence in the Abbasid era as a material to test analysis, critical discussion and draw conclusions. The researcher is not limited to presentation and application, but provides a critical discussion, and seeks in each chapter to reveal the areas of usefulness in the analysis of political discourse, and the gaps that need a theoretical contribution or analysis, The researcher also presented several theoretical and analytical suggestions to develop the effectiveness of pragmatic approaches in the analysis of political discourse such as his proposal for a model for developing the benefit of directive pattern analysis in Speech Act Theory, his proposal to develop the principle of Cooperative Principle (presumptive) to the principle of Participatory Communication, his proposal for broader view of assumptions and consideration of the concept of discourse presupposition, and his proposal to establish a pragmatic approach to the analysis of deceptive manipulation. KEYWORDS: Pragmatics, Political Discourse, Act Theory, Conversational Implicature, Presupposition, Manipulation. May 2024, 269 Page