Süleyman Bulut'un eserlerinin çocuk hakları açısından incelenmesi
Review of Süleyman Bulut's works in terms of children's rights
- Tez No: 869686
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR KARATEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Süleyman Bulut'un çocuklar için yazdığı eserlerde çocukların yaşama, gelişme, korunma ve katılım haklarına ne düzeyde yer verildiğini belirlemek amacıyla yapılan bu çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında doküman analizi tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Süleyman Bulut'un roman, öykü ve derleme türlerinde yazdığı on dört kitap oluşturmaktadır. Kitaplardan elde edilen verilerin incelenmesinde içerik analizi ve betimsel analiz tekniklerinden yararlanılmıştır. İncelenen kitaplarda en fazla çocukların gelişme, yaşama ve katılım hakkı ile ilgili anlatımlara yer verildiği görülmüştür. Bu çerçevede çocukların hakları konusunda bilinçlenmesi ve okullarda çocuk hakları eğitiminin pekiştirilmesi açısından çocukların yaşama, gelişme, korunma ve katılım haklarını içeren kitapların okullarda önerilen kitaplar arasında olması faydalı olacaktır. Ayrıca çocuk kitaplarında çocukların yaş düzeyine uygun bir şekilde korunma haklarına dair anlatımlara yer verilme düzeyinin artırılması çocuk haklarının tüm boyutları ile öğrenilmesine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Qualitative research method was used in this study to determine to what extent children's rights to life, development, protection and participation were included in the works written by Süleyman Bulut for children. Document analysis technique was used to collect data. The sample of the research consists of fourteen books written by Süleyman Bulut in the genres of novels, short stories and compilations. Content analysis and descriptive analysis techniques were used to examine the data obtained from the books. It was observed that the books examined mostly included explanations about children's development, survival and participation rights. In this context, it would be beneficial to include books that include children's rights to life, development, protection and participation among the recommended books in schools, in order to raise awareness of children about their rights and to reinforce children's rights education in schools. In addition, increasing the level of inclusion of explanations about children's rights to protection in accordance with their age in children's books will help children learn about children's rights in all their dimensions.