Kurumsal yönetim endeksindeki firmaların finansal performanslarının değerlendirilmesi
Evaluation of the financial performance of companies in the corporate governance index
- Tez No: 869685
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK DAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kurumsal yönetim, şirketlerin yönetim organları, yöneticileri, hissedarları ve diğer paydaşları arasındaki ilişkileri düzenlerken aynı zamanda şeffaflık, hesap verebilirlik, adalet ve etik değerlere odaklanmaktadır. Kurumsal yönetim, şirketlerin amaçlarının belirlenerek bunlara uygun stratejilerin geliştirilmesi ve şirketlerin performanslarının değerlendirilmesi için bir çerçeve sunmaktadır. Kurumsal yönetim şirketlerin ve ülke ekonomisindeki kaynakların etkin ve verimli bir şekilde kullanılmasını sağlayarak; şirketlerin faaliyetlerinde daha adil ve şeffaf davranmasını katkı sağlamaktadır. Kurumsal yönetim şirketlerin sermaye maliyetinin düşmesine katkı sağlayarak yatırımcıların risk algılarını düşürmektedir. Kurumsal yönetim anlayışını benimseyen firmalar finansman kaynaklarına daha kolay erişebilmektedir. Kurumsal yönetim firmaların itibarını artırmaktadır. Bu hususlardan hareketle kurumsal yönetimin firmalar için oldukça önemli olduğu görülmektedir. Kurumsal yönetim uygulamalarının firmaların finansal performanslarını olumlu yönde etkilemesi beklenmektedir. Bu amaçla Borsa İstanbul Kurumsal Yönetim Endeksinde yer alan firmaların finansal performansları değerlendirilmektedir. Kurumsal Yönetim Endeksinde yer alan 37 firmanın 2018-2022 dönemi finansal performansları incelenmektedir. Firmaların finansal tabloları Kamu Aydınlatma Platformundan temin edilmiştir. 10 değişkenden oluşan bir model geliştirilerek, VIKOR yöntemi ile her yıl için ayrı analiz yapılmıştır. Analiz sonucunda en iyi performansı gösteren firmaların yıllara göre değişkenlik gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Corporate governance regulates the relationships between companies'governing bodies, managers, shareholders, and other stakeholders. It also focuses on transparency, accountability, fairness, and ethics. It provides a framework for companies to determine their objectives, develop appropriate strategies, and evaluate their performance. It enables companies to use resources effectively and efficiently and to act more fairly and transparently. It contributes to a decrease in companies'cost of capital and reduces investors'risk perception. Companies that adopt a corporate governance approach have easier access to financing sources. It enhances their reputation. Therefore, It is critical for companies. Corporate governance practices are expected to affect financial performance positively. To that end, this paper evaluates the financial performance of companies in the Borsa Istanbul Corporate Governance Index. This study focuses on the financial performance of 37 companies in the Corporate Governance Index for the period 2018-2022. Their financial statements were obtained from the Public Disclosure Platform. A model with ten variables was developed. The VIKOR method was used to analyze each year. The results showed that the best-performing companies varied from year to year.