Mervezî'nin Müsnedü Ebî Bekri's-Sıddîk adlı eseri özelinde Hz. Ebû Bekir'in rivayetlerinin tahlili
Specially in Mervezî's work called Müsnedü Ebî Bekri's-Siddîk. Analysis of Abu Bakir's narrations
- Tez No: 869688
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEMSEDDİN KIRIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Müslümanların hayatında vazgeçilmez iki değer vardır. Bunlar Kur'an ve sünnettir. Bu önemli iki değeri öğrenebileceğimiz kişi Allah Teala'nın bize rehber olarak gönderdiği Resulullah'tır. Resulullah'ın yetiştirdiği sahâbîler de bizlere bu yolda birer yıldız olmuşlardır. O yıldızlardan biri olan ve Peygamberimizin hayatının her döneminde yanında bulunan Hz. Ebû Bekir'in rivayetlerini ve muhtevasını incelemek istedik. Bu istek doğrultusunda İmam Mervezî'nin Müsnedü Ebî Bekri's-Sıddîk adlı kitabı çalışmamızda önemli bir yer aldı. Bir diğer incelemek istediğimiz husus da Ebû Bekir Hazretlerinin beş yüz kadar hadis yazıp yaktığı iddiasının doğru olup olmadığıdır. Çalışmamızın giriş bölümünden sonra gelen bölümünde İmam Mervezî'nin ve Hz. Ebû Bekir'in hayatı yer almaktadır. Sonraki bölümde ise Müsnedü Ebî Bekri's-Sıddîk adlı eserdeki rivayetler incelenip değerlendirme bölümü oluşturulmuştur. Sonuç olarak bu rivayetlerin konu yoğunluğu incelenmiş olup yukarıda zikredilen iddiaya bir görüş sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
There are two indispensable values in the lives of Muslims. These are the Quran and the sunnah. The person from whom we can learn these two important values is the Messenger of Allah, whom Allah Almighty sent to us as a guide. The companions raised by the Prophet Muhammad have become stars for us on this path. He was one of those stars and was with our Prophet at every stage of his life. We wanted to examine Abu Bakr's narrations and their content. In line with this request, Imam Mervezî's book titled Müsnedü Ebî Bekri's-Sıddîk took an important place in our study. Another issue we want to examine is whether the claim that Hazrat Abu Bakr wrote and burned about five hundred hadiths is true or not. In the section following the introduction of our study, Imam Mervezî and Hz. The life of Abu Bakr is included. In the next section, the narrations in the work called Müsnedü Ebî Bekri's-Sıddîk were examined and an evaluation section was created. As a result, the subject density of these narrations has been examined and an opinion has been presented to the above-mentioned claim.