Çubuk ilçesinin (Ankara) eğitim durumu
Educational situation of Çubuk district (Ankara)
  1. Tez No: 869689
  2. Yazar: HABİB YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURAN AYDINÖZÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Eğitim insanların dünyayı anlama ve biçimlendirme çabasında ilerlemesini sağlayan ana güçlerden biridir. Sahip olduğu dinamiklerle eğitim çevreyle iç içedir. Çevresini, içinde bulunduğu toplumu etkiler ve ondan etkilenir. Çalışmamızda, köklü bir geçmişe sahip olan, tarihin birçok döneminden izler barındıran Çubuk ilçesi özelinde eğitimin durumunu çeşitli yönlerden incelemek ve beraberinde ilçenin yapısını farklı yönlerden ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu çalışmada Çubuk ilçesinin sosyal, ekonomik, kültürel ve tarihi yönleri ele alındıktan sonra eğitim yapısı çeşitli yönleriyle detaylı bir şekilde incelenip ortaya konulmaya çalışılmıştır. Eğitim alanında önemli bir seviyeye gelmiş olan Çubuk ilçesinde anaokulundan liseye her kademeden resmi ve özel birçok eğitim kurumu faaliyet göstermektedir. İlçedeki resmi ve özel tüm eğitim kurumları araştırmaya dahil edilmiştir. Çalışmamızda nitel araştırma modeli kullanılmış, amaçlı örneklem tercih edilmiştir. Örneklemde Çubuk ilçesinde T.C. Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı eğitim kurumları yer almaktadır. Veriler gezi, gözlem, görüşme ve doküman incelemesi aracılığıyla elde edilmiştir. Araştırma sürecinde ilçenin çeşitli yönlerden özellikleri ortaya konulmuştur. İlçenin kuzey kesiminde dağlık ve yüksek alanlar bulunurken, güneyinde verimli düzlük ova tabanı bulunmaktadır. Ankara ilinin kuzeyinde yer alan Çubuk ilçesi eğitimin yanında tarım, hayvancılık, sanayi, ulaşım gibi farklı yönlerden gelişim göstermektedir. İlçedeki 67 eğitim kurumu ziyaret edilip okul yöneticileri ile mülakat yapılmıştır. Mülakatlarda eğitim faaliyetlerinin dinamik bir biçimde yürütüldüğü, zaman içerisinde eğitim kurumları ve öğrenci sayısında nüfusunda olduğu gibi artış yaşandığı görülmüştür. Eğitim kurumları ilçenin çeşitli yerlerine oldukça homojen bir şekilde dağılış göstermekte ve devlet okullarının yanında özel eğitim kurumları da faaliyetlerini uzun zamandır sürdürmektedir. Eğitim faaliyetleri okul içinde olduğu gibi okul dışında da devam etmekte ve çeşitli gezi gözlem faaliyetlerinin, çoğu okulda birden fazla kez gerçekleştirildiği anlaşılmaktadır. Eğitim faaliyetlerinin ihtiyaçlar doğrultusunda yürütülmesi sürecinde çevre ile etkileşimin daha da arttığı görülmektedir. Eğitim süreçlerinin beraberinde geliştirdiği farklı faaliyetlerin ilçeye çeşitli yönlerden canlılık kazandırdığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Education is one of the main forces that enable people to advance in their efforts to understand and shape the world. Education is intertwined with the environment with its dynamics. It affects its environment, the society it lives in, and is affected by the society. In our study, it is aimed to examine the state of education from various aspects in Çubuk district, which has a deep-rooted history and contains traces from many periods of history, and to reveal the structure of the district from different aspects. In this study, after discussing the social, economic, cultural and historical aspects of Çubuk district, its educational structure was tried to be examined and presented in detail in various aspects.. Many public and private educational institutions at all levels, from kindergarten to high school, operate in Çubuk district, which has reached an important level in the field of education. All public and private educational institutions in the district were included in the research. In our study, a qualitative research model was used and purposeful sampling was preferred. Our sample consists of educational institutions affiliated with the Ministry of National Education of the Republic of Türkiye located in Çubuk district. Data was obtained through travel, observation, interviews and document review. During the research process, the characteristics of the district in various aspects were revealed. While there are mountainous and high areas in the northern part of the district, there is a fertile plain in the south. Çubuk district, located in the north of Ankara province, is developing in different aspects such as agriculture, animal husbandry, industry and transportation, as well as education. Sixty-seven educational institutions in the district were visited and school administrators were interviewed. During the interviews, it was seen that educational activities were carried out dynamically and that the number of educational institutions and students increased over time, as did the population. Educational institutions are distributed quite homogeneously in various parts of the district, and private educational institutions, as well as public schools, have been continuing their activities for a long time. Educational activities continue outside the school as well as inside the school, and it is understood that various field trip observation activities are carried out more than once in most schools. It is seen that the interaction with the environment increases further in the process of carrying out educational activities in line with needs. It is understood that the different activities developed along with the educational processes have brought vitality to the district in various aspects.