Keman tekniklerinin resim sanatındaki yansımaları üzerine bir inceleme
A study on the reflections of violin techniques in painting art
  1. Tez No: 869698
  2. Yazar: NİLAY SEZİK ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE HÜSEYNOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma kapsamında müzik ve resim sanatlarının yüzyıllardır dile gelmiş bütünlüklerine farklı bir bakış açısı katmak adına yaylı çalgılar ailesinin en küçük üyesi olan keman enstrümanındaki tekniklerle, seçilen tablolarda bir bağ kurulmaya çalışılmıştır. İlk olarak müzik ve resim sanatında ortak terimlere yer verilmiş ve sanat akımı olarak müzik ve resme yansıyan özelliklere değinilmiştir. Günümüzde yaygın kullanıma sahip müzik öğretimi ve grafiksel şemalarla notasyon teknikleri incelenmiştir. Aynı zamanda eski çağlarda kullanılan resim ve müzik sanatına dair yapılan bilimsel deneyler, bunlarla beraber ortaya çıkan müzik ve renk karşılıklarından bahsedilmiştir. Bunun yanı sıra ortaya çıkmış kuramlar çalışmanın içinde yer almıştır. Daha önce literatürde yer almış tabloların, müziksel karşılıkları incelenmiş ve örnek teşkil ettiği için araştırmanın bir bölümünü oluşturmuştur. Araştırmanın farklılığını ortaya koyan keman teknikleri, incelenen tablolarda karşılık gelen şekillerle anlatılmıştır. Tablolardaki şekil, çizgi ve renklerin karşılıkları keman teknikleriyle bağdaştırılmıştır. Araştırmada, yapılan literatür taraması sonucu seçilen tablolarda keman tekniklerinin resimdeki karşılıkları değerlendirilmiş, daha önce araştırılmamış bir konu olarak, kaynak oluşturması açısından önemli olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, an attempt was made to establish a connection between the techniques of the violin instrument, the smallest member of the stringed instrument family, and the selected paintings in order to add a different perspective to the integrity of music and painting arts that have been expressed for centuries. First of all, common terms in music and painting were included and the characteristics reflected in music and painting as an art movement were mentioned. Music teaching and notation techniques with graphical schemes, which are widely used today, were examined. At the same time, scientific experiments on the art of painting and music used in ancient times and the music and color correspondences that emerged with these were mentioned. In addition, emerging theories were included in the study. The musical equivalents of the paintings that have previously appeared in the literature were examined and formed a part of the research as they constitute an example. The violin techniques that reveal the difference of the research were explained with the corresponding figures in the tables examined. The shapes, lines and colors in the paintings are associated with violin techniques. In the research, the equivalents of violin techniques in the paintings selected as a result of the literature review were evaluated, and it was concluded that it was important in terms of creating a source, as a subject that has not been researched before.