Gastronomi turizmi deneyiminin ziyaretçilerin davranışsal niyetlerine etkisi ve yerel yöneticilerin tutumları üzerine bir araştırma: Kastamonu örneği
A study on the impact of gastronomy tourism experience on the behavioral intentions of visitors and the attitudes of local administrators: The case of Kastamonu
  1. Tez No: 869703
  2. Yazar: SAVAŞ BÜYÜKYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUTAY OKTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Araştırmanın amacı, Kastamonu ili gastronomi turizmini, ziyaretçi görüşleri ve destinasyon yöneticileri bakımından çift taraflı olarak incelemektir. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Dolayısıyla iki farklı evren ve örneklem grubu bulunmaktadır. Araştırmanın birincil evreni Kastamonu'yu ziyaret eden turistler, ikincil evreni ise Kastamonu ili yiyecek içecek işletmeleri yöneticileri ve yerel yöneticileridir. Veriler 2023 yılının Mart-Ağustos ayları arasında toplanmıştır. Araştırmada hipotezlerin test edilmesi için SPSS istatistik programı kullanılmış olup, verilerin çözümlenmesinde regresyon analizinden faydalanılmıştır. Bu analiz sonuçlarına göre algılanan gastronomi turizmi deneyiminin davranışa yönelik tutum, öznel norm, algılanan davranışsal kontrol ve davranışsal niyet değişkenleri üzerinde anlamlı ve olumlu etkilere sahip olduğu tespit edilmiştir. Planlı Davranış Teorisini oluşturan değişkenler arasındaki etkileşim incelendiğinde davranışa yönelik tutum, öznel norm ve algılanan davranışsal kontrolün, davranışsal niyet üzerinde anlamlı ve olumlu etkiye sahip olduğu söylenebilir. Bu sonuçlardan yola çıkılarak yarı yapılandırılmış form oluşturmuş ve 49 katılımcı ile görüşmeler yapılmıştır. Yapılan görüşmeler sonucunda yerel, doğal ve kültürel olanın geliştirilmesinin önemine vurgu yapılmıştır. Ziyaretçilere daha iyi deneyimler yaşatabilmek için destinasyon yöneticilerinin uzman olduğu alanlar üzerine yoğunlaşmaları gerektiği vurgulanmıştır. Sektörel ve akademik öneriler geliştirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Davranışsal Niyet, Gastronomi, Kastamonu, Turizm ve Turist.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the gastronomy tourism in Kastamonu province in terms of visitor views and destination managers in a two-sided way. Mixed method was used in the research. Therefore, there are two different population and sample groups. The primary population of the research is the tourists visiting Kastamonu, and the secondary population is the managers and local managers of food and beverage establishments in Kastamonu. The data were collected between March-August 2023. SPSS statistical program was used to test the hypotheses and regression analysis was used to analyze the data. According to the results of this analysis, it was determined that perceived gastronomy tourism experience has significant and positive effects on attitude towards behavior, subjective norm, perceived behavioral control and behavioral intention variables. When the interaction between the variables that constitute the Theory of Planned Behavior is examined, it can be said that attitude towards behavior, subjective norm and perceived behavioral control have a significant and positive effect on behavioral intention. Based on these results, a semi- structured form was created and interviews were conducted with 49 participants. As a result of the interviews, the importance of developing the local, natural and cultural was emphasized. It was emphasized that destination managers should focus on their areas of expertise in order to provide visitors with better experiences. Sectoral and academic suggestions were developed. KEYWORDS: Behavioral Intention, Gastronomy, Kastamonu, Tourism and Tourist.