Phone based portable microscope
Telefon tabanlı taşınabilir mikroskop
  1. Tez No: 869708
  2. Yazar: ECE GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF KALEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bioengineering, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, geleneksel ve gelişmekte olan veya gelişmemiş toplumlar tarafından erişilmesi zor olan mikroskopların sınırlamalarına değinerek taşınabilir, düşük maliyetli, telefon tabanlı mikroskopların gelişimini, sonuçlarını ve üretilebilirliğini araştırmaktadır. Mikroskoplar hastalıkların teşhisinde önemli bir rol oynamanın yanında farklı alanlarda farklı amaçlarla da kullanılmaktadır. Örneğin, canlı ve cansız nesnelerin küçük ayrıntılarını görüntülemek için arkeoloji, kriminoloji ve jeoloji gibi çeşitli alanlarda kullanılırlar. Geleneksel, pahalı mikroskopların kullanımı ağırlıklı olarak uzman profesyonellerle sınırlıdır ve bu durum özellikle az gelişmiş bölgelerde eğitim ve bilimsel amaçlarla erişilebilirlik zorluklarına yol açmaktadır. Telefon tabanlı taşınabilir mikroskoplar, telefon arayüzünü kullandığı için telefon kullanan herkes tarafından kullanılabilir dolayısıyla kullanıcı dostu olmaları ve uzmanlık gerektirmemeleri sebebiyle geleneksel mikroskoplara iyi bir alternatif sunmaktadır. Bu araştırma, mikroskopların üretimini ve kullanımını gelir düzeyi farketmeksizin yaygınlaştırmayı ve böylece erişilebilirliğini ve uygulamasını genişletmek için modern teknolojiden yararlanmanın fizibilitesini ve potansiyelini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores the development, results, and manufacturability of portable, low-cost, phone-based microscopes, addressing the limitations of traditional microscopes that are difficult to access by developing or underdeveloped societies. In addition to playing an important role in the diagnosis of diseases, microscopes are also used for different purposes in different areas. For example, they are used in various fields such as archaeology, criminology and geology to view small details of living and inanimate objects. The use of traditional, expensive microscopes is predominantly limited to specialized professionals, leading to accessibility challenges for educational and scientific purposes, especially in underdeveloped regions. Phone-based portable microscopes use the phone interface and can be used by anyone using a phone, thus offering a good alternative to traditional microscopes as they are user-friendly and do not require expertise. This research demonstrates the feasibility and potential of leveraging modern technology to expand the production and use of microscopes regardless of income level, thereby expanding their accessibility and application.