Silikon implant çevresinde gelişen kapsül kontraksiyonunun önlenmesinde glutatyonun etkisi
The effect of glutathione in preventing capsular contracture around silicone implants
  1. Tez No: 869717
  2. Yazar: RAUF NAMAZALIYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN TAN BAŞER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Meme implantları, estetik ve rekonstrüktif amaçlarla kullanılmakta olup, bu kullanımın yaygınlaşmasıyla kapsül kontraktürü gibi komplikasyonlar da artmaktadır. Kapsüler kontraktür, implant çevresinde oluşan sert doku reaksiyonudur ve çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Tedavi yöntemleri arasında çeşitli farmakolojik ve cerrahi müdahaleler bulunmasına rağmen, bu yöntemlerin etkinliği sınırlıdır. Bu çalışmada, kapsül oluşumunu engellemede oksidatif stresle mücadelede önemli bir antioksidan olan glutatyonun potansiyel etkisi incelenmiştir. Gereç ve Yöntemler: Bu deneyde, 32 adet W“star alb”no rat, 4 gruba ayrılarak kullanıldı. Ratların sırt bölges“ne s”l“kon ”mplantlar yerleşt“r”ld“. Kontrol grubuna ek tedav”uygulanmadı, s“stem”k gruba“ntraper”toneal redükte glutatyon et“l ester ver”ld“, d”ğer“k”gruptan b“r”lokal olarak glutatyon“le d”ğer“ ”se lokal olarak serum f“zyoloj”k uygulandı. Dokuz hafta sonra ratlar sakr“f”ye ed“lerek, ”mplant çevres“ndek”dokular h“stoloj”k ve moleküler anal“z ”ç“n alındı. Anal”zlerde kapsül kalınlığı, neovaskülar“zasyon, f”broz“s ve ”nflamatuar hücre sayısı g“b”faktörler“ncelend”.
Özet (Çeviri)
Aim: This study examines the potential role of glutathione, a key antioxidant in combating oxidative stress, in preventing capsule formation around breast implants, a common complication known as capsular contracture. Despite various pharmacological and surgical interventions available, their effectiveness remains limited. This research aims to explore how glutathione's antioxidant properties might mitigate the development of capsular contracture, offering a new avenue for treatment strategies in aesthetic and reconstructive uses of breast implants. Materials and Methods: In this study, 32 Wistar albino rats were divided into four groups. Silicone implants were placed in the back region of the rats. No additional treatment was given to the control group, while the systemic group received intraperitoneal reduced glutathione ethyl ester. One of the other groups was treated locally with glutathione, and the other with saline. After nine weeks, the rats were euthanized, and tissues around the implants were collected for histological and molecular analyses, focusing on factors such as capsule thickness, neovascularization, fibrosis, and inflammatory cell count.