Rekreasyon etkinliklerine katılımda fayda, engel ve tercih ilişkisi
The relationship between benefit, barrier and preference in participation in recreational activities
- Tez No: 869748
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ NACİ ARIKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı; rekreasyon etkinliklerine katılan bireylerin, rekreasyon alanı tercihlerinin, rekreasyon etkinliklerine katılımda karşılaştıkları engellerin ve rekreasyon etkinliklerinin faydalarının cinsiyet, yaş, gelir, eğitim ve rekreasyon etkinliklerine katılma sıklıklarına göre farklılaşmasına bakılarak ölçekler arası ilişkinin araştırılmasıdır. Çalışmanın örneklemini Balıkesir ilinde ikamet eden rekreasyon etkinliklerine haftada en az bir gün katılan 579 birey oluşturmaktadır. Çalışma Gümüş ve Alay Özgül (2017) tarafından geliştirilen“Rekreasyon Alanı Katılım Engelleri”,“Rekreasyon Alanı Tercih Etkenleri”ölçekleri, Akgül ve ark., (2018) tarafından geliştirilen“Rekreasyon Fayda”ölçeği ve araştırmacı tarafından geliştirilen demografik bilgi formu kullanılmıştır. Yüz yüze elde edilen veriler SPSS programına aktarılmıştır. Ölçekler; cinsiyet, yaş, gelir, eğitim ve rekreasyon etkinliklerine katılma sıklıklarına göre farklılaşmasına ve ölçekler arası ilişki araştırmamızın hipotezleri doğrultusunda T-test, Anova ve Korelasyon analizleri uygulanarak incelenmiştir.“Rekreasyon Alanı Katılım Engelleri”,“Rekreasyon Alanı Tercih Etkenleri”ve“Rekreasyon Fayda”ölçeklerinin cinsiyet, yaş, gelir, eğitim ve katılım sıklıklarına göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Ölçekler arası ilişkiye bakıldığında ise, rekreasyon alanı katılım engelleri, rekreasyon alanı tercih etkenleri ve rekreasyon fayda ölçeğinin alt boyutları ile arasında ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the interrelation among preferences for recreational areas, barriers encountered in participating in recreational activities, and the benefits of recreational activities, based on gender, age, income, education, and frequency of participation in recreational activities. The sample of the study consists of 579 individuals who participate in recreation activities at least one day a week residing in Balıkesir province. The study used the“Recreation Area Participation Barriers”,“Recreation Area Preference Factors”scales developed by Gümüş and Alay Özgül (2017), the“Recreation Benefit”scale developed by Akgül ve ark., (2018), and the demographic information form developed by the researcher. The data obtained face-to-face were transferred to the SPSS program. The Decoupling of the scales according to gender, age, income, frequency of participation in educational and recreational activities and the relationship between the scales were examined by applying T-test, Anova and Correlation analyses in accordance with the hypotheses of our research. It has been determined that the scales“Recreation Area Participation Barriers”,“Recreation Area Preference Factors”and“Recreation Benefit”differ according to gender, age, income, education and frequency of participation. It also examined the relationship between the scales when choosing the dimensions of the lower barriers to participation in Recreation Area Recreation Area factors sub-factors and sub-dimensions of the recreation area there is a relationship between the size of the sub-dimensions of the preferred recreation also it has been found that there is a relationship between scale benefits.