Uluslararası göç hareketliliği bağlamında göçmenlere yönelik sağlık hizmetleri ve politikaları: Türkiye ve İtalya karşılaştırması
Health services and policies for immigrants in the context of international migration mobility: Comparison between Türkiye and Italy
  1. Tez No: 869758
  2. Yazar: GÖKHAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akdeniz Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Akdeniz Havzası, tarih boyunca göçmenlik olgusunun yoğun olarak yaşandığı bir bölge olmuştur. Bu bölge, göçmen kaynağı, hedef ve transit ülkeleri bir araya getiren bir coğrafyaya sahiptir. Günümüzde ise göç hareketlerinin ana hedefi genellikle Avrupa Birliği (AB) ülkeleri olmaktadır. 20. yüzyılda meydana gelen Birinci Dünya Savaşı (1914-1918) ve İkinci Dünya (1939-1945) Savaşı ile soğuk savaşın neden olduğu nüfus hareketleri; Akdeniz'e kıyısı olan AB ülkelerine veya Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere doğru düzensiz göç hareketlerine yol açmıştır. Türkiye UNCHR verilerine göre dünya da en fazla göçmen nüfusuna ev sahipliği yapan ülkelerin başında gelmektedir. Ayrıca İtalya'da aynı şekilde binlerce düzenli ve düzensiz göçmeni çatısı altında barındırmaktadır. Bu durum ülkelerinin vatandaşlık, sağlık ve çalışma gibi birçok farklı noktada politika üretmelerine sebep olmuştur. Bu politikaların en başında da göçmenlere yönelik uygulanan sağlık politikaları yer almaktadır. Çünkü göçmenlerin sağlığı aynı zamanda o ülkenin toplum sağlığını çok yakından ilgilendirebilmektedir. Bu nedenle bu çalışmada Türkiye ve İtalya'nın Düzensiz göçmenlere yönelik sunulan sağlık politikalarının analizi amaçlanmıştır. Çalışmanın sınırlılıklarını Akdeniz'in doğusunda yer alan Türkiye ile Orta Akdeniz bölgesinde bulunan İtalya'nın örneklem olarak seçilmesi oluşturmaktadır. Sağlık politikalarında, Türkiye;“Açık Kapı”politikası ve Suriyeli vatandaşlara“geçici koruma”statüsü verilmesini onaylamıştır. Bu kapsamda tüm göçmenlere ücretsiz birinci basamak sağlık hizmetleri sunmakta ve çeşitli projelerle geçici koruma altındaki Suriyelilerin sağlık durumlarını iyileştirmektedir. İtalya, düzensiz göçmenleri kapsayan evrensel sağlık hizmeti sunmakta, yasal statülerinden bağımsız olarak temel insan haklarını koruyan bölgesel idare ve kamu-özel sağlık hizmeti sağlayıcılarının entegrasyonunu içermektedir. Yapılan bu çalışmada, nitel araştırma yöntemleri arasında yer alan literatür taramasına dayalı betimsel analiz yöntemini kullanılmıştır. Literatürde var olan araştırmalar, tez çalışmasının konusuyla ilgili olarak kapsamlı bir şekilde gözden geçirilerek incelenmiştir. Bu araştırma sürecinde, tezler, ilgili makaleler, kitaplar, raporlar ve diğer akademik kaynaklar taranarak uygun ve güvenilir veriler toplanmıştır. Ardından toplanan bu veriler betimsel analiz sürecinden geçilerek düzenlenip yorumlanarak tez çalışmasının hedeflediği olgularla ilişkilendirilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Mediterranean Basin has been a region where immigration has been intense throughout history. This region has a geography that brings together immigrant source, destination and transit countries. Nowadays, the main target of migration movements is generally European Union (EU) countries. Population movements caused by the First World War (1914-1918) and the Second World War (1939-1945) and the Cold War in the 20th century; It has led to irregular migration movements towards EU countries bordering the Mediterranean or developing countries such as Türkiye. According to UNCHR data, Türkiye is one of the countries hosting the largest immigrant population in the world. In addition, Italy hosts thousands of regular and irregular immigrants alike. This situation has caused countries to produce policies on many different points such as citizenship, health and work. The most important of these policies are the health policies implemented for immigrants. Because the health of immigrants may also be closely related to the public health of that country. Therefore, this study aims to analyse the health policies offered by Türkiye and Italy towards irregular immigrants. The limitations of the study are the selection of Türkiye, located in the east of the Mediterranean, and Italy, located in the Central Mediterranean region, as samples. In health policies, Türkiye; It has approved the“Open Door”policy and the granting of“temporary protection”status to Syrian citizens. In this context, it provides free primary health care services to all immigrants and improves the health status of Syrians under temporary protection with various projects. Italy offers universal health care covering irregular immigrants, regardless of their legal status. It involves the integration of regional administration and public-private healthcare providers that protect fundamental human rights. The descriptive analysis method based on literature review, which is among the qualitative research methods, was used. The existing studies in the literature were comprehensively reviewed and examined regarding the subject of the thesis. During this research process, appropriate and reliable data were collected by scanning theses, relevant articles, books, reports and other academic sources. Then, these collected data were organized and interpreted through the descriptive analysis process and were associated with the facts targeted by the thesis study.