Değişim ve teknolojik değişim karşısında yönetimin yaklaşımı ( 3 ayrı işletmede bir ölçüm denemesi)
  1. Tez No: 86978
  2. Yazar: AYTAÇ BİTER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNCİ USER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Teknoloji ve değişim neredeyse bir yaşam tarzının temel öğeleri olarak algılanmakta, hayatımızın sürecini iyileştirmek amacı ile sınır tanımamaktadır. Teknolojik gelişmelerin etkisinden kaynaklanan değişimin başarılı ve zamanında yönetimi her tip organizasyonun yönetim ekibinin sahip olması gereken karakter özelliği olmuştur. Bu tez değişimi güven, duyarlılık ve uzmanlıkla yönetmek için gerekli temel bilgileri ve buna teknolojinin etkisini anlatıyor. Bu amaçla ilk iki bölümde değişim, değişime direnç ve teknoloji kavramları açıklanmakta, değişime direnci anlamak ve azaltmak için bilgiler verilmektedir. Üçüncü bölümde yönetim kademesinin değişimi doğru değerlendirip uygulayabilmesi için nasıl bir yaklaşım tarzı benimsemesi gerektiği izah edilmektedir. Dördüncü bölümde, teknolojik değişimin en hızlı yaşandığı alan olan bilgi teknolojisinin kullanımı ile ilgili yapılmış ampirik bir çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada büyük ölçekli şirketlerde çalışan insanların teknolojiyi iyi derece kullandıkları, değişime istekli ve uyumlu oldukları anlaşılmış, üst yönetim ile teknolojik konulardauyumlu oldukları tespit edilmiş, bilgi teknolojisindeki gelişmeleri takibin kişisel ve organizasyonel gelişime katkısının çok olduğu görülmüştür. Ayrıca anket uygulanan topluluğun demografik özellikleri de tablo ve grafik olarak verilmiştir. Anket yapılan şirketlerin isteği doğrultusunda şirket isimleri belirtilmemiştir. Bu çalışma sonucu elde edilen bulgular yöneticilere verilen bilgi ve önerileri doğrular niteliktedir.
Özet (Çeviri)
HI THESIS SUMMARY Technology and change, which recognize no limits to improve different processes of our lives, are perceived almost as the basic elements of our life styles. The successful and timely management of change arising from the effect of technological developments have been required characteristics of management teams in any type of organization. This thesis is about the basic information necessary for managing the change with trust, sensitiveness and expertise and the impact of technology on change. In parallel to this, the concepts of change, resistance to change and technology are explained in the first two sections. In the third section the impact of technology on change and particularly the importance of information technology is elaborately defined. This section also includes an approach, which provides suggestions to reduce the resistance of administrative hierarchy and to properly evaluate and implement change. In the fourth section there is an empirical study on the use of information technology where the most rapid technological changes occur. This study found out that the employees of big scale companies use technology thoroughly, they are ready for change and they adapt to change.IV Furthermore, it is observed that follow up of developments in the information technology truly contribute to personal and organizational improvements. Moreover, demographic features of the groups interviewed are also presented in this section. Upon the request of the interviewed companies their names are not mentioned. The findings of this study verify the information and suggestions presented to the managers. TC YÜKSEKÖ?RETİM EU1UMF DOKÜMANTASYON MERKEZİ!