Vardiya usulü çalışan hemşirelerin uyku kalitesi ve düzenlerinin sesin akustik parametrelerine ve ses yorgunluğuna etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of sleep quality and patterns on acoustic parameters and vocal fatigue in shift working nurses
  1. Tez No: 869782
  2. Yazar: SEREN KUBBE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZMİYE EVRA GÜNHAN ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Ses sağlığı ve kalitesine etki ettiği bilenen birden fazla faktör bulunmaktadır. Bu faktörler arasında meslek, yaş, hidrasyon, reflü, alerjenler, stres ve uyku olduğu bilinmektedir. Fakat uyku kalitesi, uyku düzeni ve yoksunluğunun sese etkisi ile ilgili alanyazında sınırlı çalışma bulunmaktadır ve tutarsız veriler olduğu görülmektedir. Çalışmamızın amacı uyku kalitesi ve düzensizliğin sesi nasıl etkilediğini araştırmaktır. Bu amaçla çalışmamıza vardiya usulü çalışan ve vardiya sebebi ile uyku düzeni değişen 28 servis hemşiresi dahil edilmiştir. Kontrol grubu olarak vardiya usulü çalışmayan ve bu sebeple uyku düzeni değişmeyen 28 hemşire dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara önce KBB muayenesi yapılmış rijid endoskobi sonucu vokal fold patalojisi bulunan ve RBS sonucu reflü tanısı alan katılımcılar çalışmaya dahil edilmemiştir. Çalışmamızda objektif ve subjektif değerlendirme teknikleri uygulanmıştır. Akustik analizler Praat programı ile yapılmıştır. Akustik parametrelerden F0, jitter, shimmer, HNR ve AVQI değerleri incelenirken, subjektif değerlendirme parametreleri olarak; SHE-10, SYÖ, PUKİ, EUS ölçekleri kullanılmıştır. Çalışmamız sonucunda nöbet usulü çalışan hemşirelerin uyku kalitelerinin anlamlı derecede daha düşük olduğu görülmüştür. Nöbet öncesi ve sonrası uzun süre uyku yoksunluğu sonucu akustik parametrelerde anlamlı değişim olmadığı fakat uyku kalitesi kötü olan çalışma grubunun uyku kalitesi ve düzeni normal olan kontrol grubu ile kıyaslandığında ses kalitelerinin daha kötü olduğu görülmüştür. Subjektif değerlendirme ölçeklerinde ise; SHE-10 ve SYÖ' nde anlamlı fark olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
There are multiple factors known to affect voice health and quality. Some of these factors include occupation, age, hydration, reflux, allergens, stress and sleep. However, there are limited studies in the literature on the effect of sleep quality, sleep patterns and sleep deprivation on voice, and there appears to be inconsistent data. The aim of our study is to investigate how sleep quality and irregularity affect voice. For this purpose, 28 service nurses who worked in shifts and whose sleep patterns changed due to shifts were included in our study. As the control group, 28 nurses who did not work in shifts and whose sleep patterns did not change for this reason were included. All participants first underwent an ENT examination. Participants with vocal cord pathology diagnosed through an indirect laryngoscopy and those diagnosed with reflux as a result through RBS were not included in the study. Objective and subjective evaluation techniques were used for data collection in our study. Acoustic analyzes were made with the Praat program. While examining the acoustic parameters F0, jitter, shimmer, HNR and AVQI values, subjective evaluation parameters; SHE-10, SYÖ, PUKI, EUS scales were used. The results of our study indicated that the sleep quality of nurses working on shift was significantly lower. No significant change in acoustic parameters as a result of long-term sleep deprivation before and after the night shift were observed, however the voice quality of the study group with poor sleep quality was worse compared to the control group with normal sleep quality and pattern. In subjective evaluation scales; It was observed that there was no significant difference in SHE-10 and SYÖ.