Kovanlık Mahallesi'nin halk kültürü coğrafyası (Antalya-Döşemealtı)
Folk culture geography of Kovanlık District (Antalya-Döşemealtı)
- Tez No: 869781
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çalışmada Antalya ilinin Döşemealtı ilçesi sınırları içinde yer alan Kovanlık Mahallesi'nin halk kültürü coğrafyası üzerine durulmuş, halk kültürünün coğrafyası üzerinde analiz yapılarak sürdürülebilirliği ve korunması açısından önemi ortaya konmaya çalışılmıştır. Yapılan literatür taramalarında halk kültürü , geleneksel tarım , hayvancılık kültürü ve yerleşme bir çok konu çalışılmış olduğu görülmüş ancak turizm olarak gelişmiş bir il olan Antalya sınırları içinde yer alan yenileşme ile unutulan halk kültürünün sürdürülebilirliği çalışılmamıştır. Halk kültürü içinde yetiştiğim için bu kültürü tanıma ve yaşama fırsatına sahip oldum günümüzde unutulan değerleri halk kültürü coğrafyası ile inceleyerek tekrardan dikkat çekeceği sürdürebilir olması ve yeni çalışmalara basamak olacağını düşünmekteyim. Çalışma kapsamında yöntem olarak sahaya gidilerek arazi çalışması yapılacaktır yerleşmenin fotoğraflar çekilerek arşivlenecektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kapsamında gözlem ve görüşme teknikleri uygulanacak. Görüşme yapılan kişiler amaca uygun konu hakkında ilgili ve bilgili kişilerden oluşacaktır. Konuya örneklem olarak Kovanlık Mahallesinde yer alan geleneksel yöntemler ile Kovanlık halısı dokuyan kişiler seçilmiştir araştırma konusu ile ilgili ön görüşmeler yapılarak halı dokuma tezgahında gerekli görülen noktalarda fotoğraf çekimleri yapılacaktır. Halı ustasına sorular sorularak ses kayıtları yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
In the study, the geography of folk culture of Kovanlık District, which is located within the borders of Döşemealtı district of Antalya province, was emphasized, and the importance of its sustainability and preservation was tried to be revealed by analyzing the geography of folk culture. In the literature reviews, it has been seen that many subjects such as folk culture, traditional agriculture, animal husbandry culture and settlement have been studied, but the sustainability of the forgotten folk culture with the innovation located within the borders of Antalya, which is a developed city in terms of tourism, has not been studied. Since I grew up in the folk culture, I had the opportunity to know and live this culture. As a method within the scope of the study, field work will be done by going to the field. Photographs will be taken and archived. In the research, observation and interview techniques will be applied within the scope of qualitative research method. The interviewees will consist of people who are relevant and knowledgeable about the subject appropriate for the purpose. As a sample, people who weave Kovanlık carpets with traditional methods in Kovanlık District were selected. Audio recordings will be made by asking questions to the carpet master.