Les villes des droits de l'homme: Une etude sur la Municipalite De Karşıyaka
İnsan hakları kentleri: Karşıyaka Belediyesi üzerine bir arastırma
- Tez No: 869785
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞEREN ELİÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
İnsan hakları, tüm bireylerin doğuştan sahip olduğu ve hiçbir ayrım gözetmeksizin korunması gereken temel haklardır. Bu hakların yerelde de uygulanması, bireylerin günlük yaşamlarını doğrudan etkiler ve toplumun genel refahını artırır. İnsan hakları kentleri, bu evrensel değerleri yerel düzeyde hayata geçiren ve insan haklarının korunması için stratejik adımlar atan şehirlerdir. 1997'de Arjantin Rosario'da temelleri atılan bu yaklaşım, günümüzde tüm dünyadan farklı kentlerin katılımıyla artarak devam etmektedir. Türkiye'de henüz ilan edilen bir insan hakları kenti olmaması, yerel düzeyde insan haklarına yönelik politikaların geliştirilmeye açık olduğunu göstermektedir. 2019 yılında insan hakları kenti olacağını açıklayan Karşıyaka Belediyesi ile bu alanda pozitif yönde bir gelişme yaşanmıştır. Bu çalışmada, Karşıyaka Belediyesi'nin insan hakları kenti olma sürecinde toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın hakları konusundaki çalışmaları incelenmiştir. İnsan haklarının yerel düzeyde uygulanmasının önemini vurgulayan bu çalışma, özellikle kadınlara yönelik planlanmış projeleri ve uygulamaları analiz eder. Bu uygulamaların kadınlar üzerindeki etkilerini derinlemesine inceleyerek, kavramın Türkiye'deki uygulanabilirliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Literatür taraması, belediye ile yapılan görüşmeler ve Karşıyaka'daki kadınlarla gerçekleştirilen derinlemesine mülakatlarla desteklenen bu çalışma, yerel yönetimlerin insan haklarına dayalı yaklaşımlarının önemini vurgular.
Özet (Çeviri)
Human rights are fundamental rights that all individuals possess from birth and that must be protected without any discrimination. The implementation of these rights at the local level directly affects the daily lives of individuals and enhances the overall well-being of society. Human rights cities are cities that implement these universal values at the local level and take strategic measures to protect human rights. This approach, whose foundations were laid in 1997 in Rosario, Argentina, is increasingly continued today with the participation of various cities around the world. The fact that no human rights city has yet been declared in Turkey indicates that human rights policies are open to development at the local level. A positive development in this field has occurred with the Municipality of Karşıyaka, which announced in 2019 that it would become a human rights city. This study examines the efforts of Karşıyaka Municipality in gender equality and women's rights within the framework of its transformation into a human rights city. Emphasizing the importance of implementing human rights at the local level, this study analyzes the projects and practices planned especially for women. By examining the effects of these practices on women in depth, it aims to assess the potential of Karşıyaka as a human rights city and its applicability in Turkey. Supported by a literature review, interviews with the municipality, and in-depth interviews with women in Karşıyaka, this study underscores the importance of human rights-based approaches by local governments.